Inflace sice klesá, ale…

Pokles inflace pokračoval i v květnu, nicméně především jen díky vysokému srovnávacímu základu z loňského jara a pohonným hmotám. Květnový výsledek je proto spíše zklamáním, protože ceny meziměsíčně poskočily o 0,3 %, meziročně pak byly vyšší o 11,1 %.

Dubnový meziměsíční výsledek inflace byl nadějný, květnový rozhodně není. Ukazuje se, že ceny v obchodech nevnímají realitu silné koruny, po covidu opět levné dopravy, o slabé poptávce nemluvě. Opět se zdražovaly potraviny, rostly ceny v restauracích, a dokonce navzdory příznivému vývoji na burzách se zvýšila i cena elektřiny pro domácnosti.

V meziročním srovnání nejvíce vzrostly ceny bydlení zrcadlící drahé energie, hotelové a restaurační služby, potraviny a nepřekvapivě i oblečení a obuv, u kterých jsme v rámci EU už delší dobu zdražovacími rekordmany.

ČNB sice pro květen počítala s inflací 11,5 %, takže je aktuální číslo příznivější, nicméně pozitivní mezera mezi prognózou a realitou se oproti dubnu zúžila. Ještě uvidíme, jak bude vypadat jádrová inflace počítaná centrální bankou, která bude k dispozici později.

V každém případě ústup inflace není tak rychlý, jak by s ohledem na nákladové podmínky mohl být, což se ostatně odrazilo i v rostoucí ziskovosti firem na národohospodářské úrovni už v prvním čtvrtletí roku. A to samozřejmě nahrává scénáři delšímu udržování vysokých úrokových sazeb, které budou dál dusit poptávku v ekonomice. Dnešní číslo spíše nahrává jestřábímu křídlu v bankovní radě, které preferuje vyšší sazby, a tedy vlastně i další útlum poptávky.

Každopádně už červnová inflace bude jednociferná, nicméně cesta k inflačnímu cíli bude ještě daleká.

Petr Dufek, hlavní ekonom Banky CREDITAS