Inflace v eurozóně překonala očekávání

V USA nepřekvapila

Inflace v eurozóně za květen překvapila směrem nahoru, když zrychlila z dubnových 2,4 % y/y na 2,6 %, o desetinu výše oproti konsensu. Jádrová inflace zrychlila ještě o něco více, když v květnu dosáhla 2,9 % y/y (vs. konsensus 2,7 %).

Zatímco ceny potravin a zboží meziměsíčně klesly, nižší srovnávací základna v cenách energií přispěla ke zrychlení inflace. Zásadně k tomu ale přispěly i ceny služeb. To bylo částečně ovlivněno vypadnutím efektu levného jízdného v Německu z meziročního růstu. Vliv na to mělo však pravděpodobně také zdražení služeb spojených s cestováním vzhledem k počtu svátků a volných pracovních dní v květnu, což se odrazilo ve vyšší poptávce po nich.

Meziroční růst cen služeb v květnu zrychlil na 4,1 %, tedy na sedmiměsíční maximum. S ohledem na pokračující solidní růst mezd a oživující poptávku dnešní čísla příliš nevycházejí vstříc očekávanému začátku uvolňování měnové politiky ECB v příštím týdnu.

Americká data deflátoru soukromé spotřeby (PCE) za duben nepřekvapila. Meziměsíčně celkový deflátor vzrostl o 0,3 % a ten jádrový o 0,2 %, byť pohledem na více desetinných míst to bylo jen těsně (0,249 %). Meziroční růst tak stagnoval na 2,7 % a 2,8 % v případě toho jádrového. Obavy ohledně dalšího zrychlování inflace se tak pohledem tohoto Fedem preferovaného ukazatele nenaplnily. Údaj v souladu s očekáváními byl naopak pro investory určitou úlevou.

V návaznosti na to dolar v závěru týdne vůči euru zvýšil ztráty a dolarové sazby mírně klesly, v týdenním srovnání jsou však stále o pár bodů vyšší (2-6 bb).

Kevin Tran Nguyen, Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka