Inflace zpomaluje, ale na oslavy je ještě brzy

Tuzemská míra inflace dosáhla v březnu hodnoty 15,0 % meziročně, což odpovídá růstu cen o 0,1 % meziměsíčně. Výsledek se tak přesně trefil do odhadu trhu a nepředstavuje tudíž velké překvapení. Ve srovnání s prognózou České národní banky (14,8 %) byla inflace mírně vyšší. Oproti únoru došlo ke znatelnému uklidnění, když meziroční inflace klesla o 1,7 procentního bodu, ta meziměsíční pak o 0,5 procentního bodu.

V meziměsíčním vyjádření pokračoval silný růst cen v oddílech odívání a obuvi (1,2 %), stravování a ubytování (1,1 %) a zdraví (1,1 %). Uklidnění naopak vykázala kategorie rekreací a kultury (-0,7 %), dopravy (-0,4 %) a bydlení (-0,2 %). S přihlédnutím k vahám ve spotřebním koši byla ovšem meziměsíční inflace tažena potravinami a nealkoholickými nápoji s příspěvkem +0,1 procentního bodu. Všechny ostatní oddíly vykázaly po zaokrouhlení cenovou stagnaci.

Meziročně zůstává zdražování nejmarkantnější u potravin a nealkoholických nápojů (23,5 %), stravování a ubytování (21,2 %) a bydlení (20,1 %). Zlevnění jsme byli svědky pouze u dopravy (-0,6 %), ovšem cenové tlaky byly relativně mírné i u pošt a telekomunikací (2,9 %) a alkoholických nápojů a tabáku (6,4 %). Největší příspěvek do meziroční inflace přichází z kategorie bydlení (5,7 procentního bodu) a potravin (4,2pb), s uctivým odstupem poté následuje stravování a ubytování (1,2pb).

Ačkoliv březnová inflace v souladu s očekáváními vykázala citelné zpomalení, oslavy by byly podle nás ještě předčasné. Pozorované uklidnění totiž do značné míry vyplývá z cen energií, které již dost dobře ani neměly, kam dále růst, dopravy, kde se jedná o efekt levnějších pohonných hmot, a rekreací, kde je zlevňování po skončení zimního období dovolených standardem.

Poptávkové kategorie – tedy ty určující pro udržitelné snížení inflace – naopak mnoho důvodů k optimismu nedávají. K silnému růstu cen se zde vrátily oděvy a obuv a také stravování a ubytování. Příliš nepotěšily ani potraviny, které namísto vyhlíženého zlevnění vykázaly další zdražení, byť mírnějším tempem.

Jelikož se celková ekonomická situace českých domácností v nejbližší době pravděpodobně bude spíše zlepšovat, rostou naše pochybnosti, zda inflace skutečně míří zpět ke dvouprocentnímu cíli centrální banky. I v nejbližších měsících sice meziroční inflace jednoznačně bude klesat a jednociferných hodnot by měla dosáhnout v průběhu léta, ovšem podle nás se zvyšuje riziko, že zůstane „zaseklá“ v okolí pěti až šesti procent. Česká národní banka ale na dnešní data podle nás nijak reagovat nebude a vyčká na statistiky o mzdovém vývoji.

Vít Hradil, hlavní ekonom CYRRUS