Časopis pro profesionální finanční poradce

Inflaci táhnou hlavně rekreace

Technological Devices With Financial Reports
Zdroj: Freepik

Zpřesněný údaj o spotřebitelské inflaci v únoru potvrdil předběžný odhad, tedy růst cenové hladiny o 0,2 % meziměsíčně a o 2,7 % meziročně. Šlo tedy o mírně nižší hodnotu, než jakou inflace vykázala v lednu (2,8 %).

Meziměsíčně nejvíce zdražoval oddíl rekreace a kultura (1,6 %), ostatní zboží a služby (0,9 %) a bytové vybavení a zařízení domácnosti (0,8 %). Opačným směrem působily ceny potravin a nealkoholických nápojů (-0,6 %), alkoholických nápojů a tabáku (-0,6 %) či oděvů a obuvi (-0,5 %). S přihlédnutím k vahám jednotlivých kategorií ve spotřebním koši byl cenový růst tažen hlavně oddílem rekreací a kultury (příspěvek 0,2 procentního bodu), tlumen byl naopak potravinami a nealkoholickými nápoji (-0,1pb) a alkoholickými nápoji a tabákem (-0,1pb).

V meziročním vyjádření ceny vzrostly nejvíce v kategorii vzdělávání (11,2 %), alkoholické nápoje a tabák (5,3 %) a stravování a ubytování (5,3 %), naopak klidný byl cenový vývoj u oděvů a obuvi (-1,9 %), pošt a telekomunikací (0,6 %) či dopravy (0,7 %). Největší příspěvek do meziroční inflace dorazil od potravin a nealkoholických nápojů (0,8pb), směrem dolů naopak inflaci táhly oděvy a obuv (-0,1pb).

Únorová inflační statistika působí varovně, nicméně ne zcela tragicky. Souhrnný meziměsíční cenový růst o 0,2 procenta lze označit za relativně normální, ale skrývá se pod ním pár neobvyklých detailů. Zaprvé, v letošním únoru celkovou inflaci tlumily potraviny a energie, tedy notoricky nespolehlivé kategorie, které spíše než o celkovém inflačním prostředí vypovídají o víceméně náhodných pohybech na trhu.

Pokud se zaměříme na ryze poptávkové kategorie, nabízí se smíšený obrázek. Na uzdě se daří držet cenový vývoj u zboží, byť i zde poněkud zazlobily výrobky pro domácnost. Podstatně horší je situace ve službách, hlavně pak u rekreací. Ty zdražovaly výrazně nad rámec běžné sezónnosti, což by naznačovalo, že zde přetrvává dostatečně silná spotřebitelská poptávka a tlak na růst mezd. Není ovšem bez zajímavosti, že stravovací a ubytovací služby zdražovaly relativně umírněné, ačkoliv by jejich situace měla být obdobná. 

Nelze tedy vyloučit, že u rekreací sledujeme hlavně dozvuk novoročního přecenění, a v dalších měsících se zde již žádné další drama konat nebude. Důvodů k opatrnosti ovšem dnešní data nabízejí dostatek a podle nás tedy bude bankovní rada ČNB na svém březnovém jednání mít o čem debatovat. Dnešek podle nás dodal argumentační munici spíše jestřábům, tedy příznivcům zachování úrokových sazeb na stávající úrovni.

Vít Hradil, hlavní ekonom CYRRUS

Aktuální číslo
Objednat »