Investice do vzdělání nemusí mít nutně podobu aktovky a penálu

Ilustrační snímek, zdroj: pixabay.com

Opět se blíží začátek školního roku a s ním i myšlenka na nutné výdaje spojené nejen se školní docházkou, ale také s koníčky našich ratolestí. Pokud už jste ostřílený rodič a dáváte své dítě do školy poněkolikáté, je pro vás odhad finančních nákladů snadný.

Jak moc ale zatíží peněženku první školní rok? A čím kromě nového penálu a trendy aktovky můžete svému potomkovi zajistit hladké studium?

Jakou podobu může mít investice do vzdělání?

Na základě výpočtu nákladů za školní rok se nejvyšší čísla objevují právě u prvňáků. Poté, co sečtete vynaložené peníze za školní vybavení, každodenní obědy, výlety, odpolední kroužky, školu v přírodě a dopravu, dostanete se na částku okolo 20 000 Kč. A to v případě, že dětem nebudete dopřávat značkové zboží.

Mnoho rodičů nad touto částkou mávne rukou a řekne si, že jde přece o investici do vzdělání vlastních dětí. Mohla by ale mít taková investice i jinou podobu? Odpověď je ano. Pravidelné investování pro dítě už od jeho narození se v případě příznivého vývoje trhů může v budoucnu rovnat dostupnému vzdělání, které nezatíží rodinný rozpočet. Takové investování představuje jednu z nejefektivnějších forem, jak zhodnotit úspory. Lze začít kdykoli.

Pokud se navíc rodiče rozhodnou zaopatřit své děti už v útlém věku, mohou těžit z dlouhodobého investičního horizontu. „Rodiče nebo prarodiče dětem zpravidla spoří v bance nebo dávají peníze stranou do prasátka. Podílové fondy jim na mysl často nepřijdou, ale i tam je za příznivých tržních podmínek prostor pro výnosy,“ říká Tereza Smetanová z investiční skupiny Amundi CR.

Modelový příklad pravidelného investování

Modelový příklad této společnosti ukazuje, že při pravidelné investici 500 Kč měsíčně od narození do 18. roku se za příznivých tržních podmínek může podařit peníze zhodnotit dokonce o více než celý jeden vklad. Pokud tedy rodiče investovali částku 108 000 Kč, může se jejich dítě radovat z dárku k osmnáctinám přesahujícího 220 000 Kč. V současné době nejistého bydlení i velkých výdajů za zájmové aktivity to není zanedbatelná suma.

Příklad je vystavěný v rámci dynamického portfolia, které generuje nejvíce zisků. Při vyváženém portfoliu člověk může dostat o 70 % víc oproti investovanému a při konzervativním ještě o něco méně. Takové finance pak představují rezervu, se kterou mohou lidé počítat třeba v případě nečekané krize.

Zároveň je však třeba vzít v úvahu povahu finančních trhů a mít na paměti, že hodnota investic může kolísat a výkonnost není garantována.

Až tedy 1. září půjdete vyprovodit svého prvňáčka do nové třídy, zvažte, zda mu k té nové školní výbavě nenadělíte také podílový fond.