Investiční výhled pro rok 2023

Společnost CYRRUS představila svůj investiční výhled na rok 2023. Pro ekonomiku eurozóny, USA i Česka v ní předpovídá výrazné zpomalení, ovšem všechny by měly dosáhnout kladného růstu HDP. Od akciových trhů analytici předpokládají, že zůstanou pod tlakem zpřísňování politiky centrálních bank, ovšem oproti loňsku by situace měla být již méně napjatá. Největší potenciál momentálně spatřují na evropském trhu a v sektorech bankovnictví a prodeji spotřebního zboží.

Česká ekonomika by měla v roce 2023 vykázat růst o jedno procento.

Uplynulé tři roky se v rámci celého západního světa řadily k těm obtížnějším, ovšem Česko patřilo k vůbec největším smolařům, soudí analytici CYRRUSu. Po pandemii, která právě českou ekonomiku zasáhla nadprůměrně silně, přišla válka na Ukrajině, která Česko opět poškodí více, nežli ostatní země. Prakticky 100% závislost na ruském plynu a zaměření na energeticky náročnou průmyslovou výrobu znamená, že ani v roce 2023 nelze čekat mohutné ekonomické odražení, které marně vyhlížíme již od pandemie. Nepomáhá ani pokles koupěschopnosti obyvatel způsobený dvoucifernou inflací a na české nepoměry nezvykle vysoké úrokové sazby, kterými se Česká národní banka proti inflaci snaží bojovat.

„Dosavadní odolnost českého průmyslu a zlepšující se situace na energetických trzích nás ovšem naplňuje mírným optimismem a od české ekonomiky tak čekáme růst poblíž 1,0 %. I nadále ovšem platí, že se spíše jedná o efekt nízké srovnávací základny, jelikož právě Česko zůstává v rámci Evropy jednou ze zemí, které mají po pandemii stále co dohánět,“ říká Vít Hradil, hlavní ekonom společnosti CYRRUS.

„Pokud lze na vývoji české ekonomiky v roce 2022 nalézt jedno pozitivum, pak se jedná o nadále velice nízkou míru nezaměstnanosti. Drama v tomto ohledu neočekáváme ani v roce 2023, kde sice část podniků – speciálně pak těch s vyšší energetickou náročností – k propouštění sáhne, ovšem na trhu práce nadále panuje po pracovnících hlad a tito tak ve většině případů naleznou nové uplatnění,“ věří Hradil. Méně příznivě ovšem podle analytiků vyplývá statistika vyplácených mezd. Ty v roce 2022 pravděpodobně nominálně narostou o přibližně 7 %, což ovšem ani zdaleka nestačí na pokrytí spotřebitelské inflace, a reálné mzdy tak zamíří hluboko do záporu. Velkou úlevu nelze čekat ani v roce 2023, kdy by reálné mzdy měly přibližně stagnovat.

Od inflace si podle CYRRUSu neodpočineme ani letos. Začátek roku přinese její další zrychlení, když se do cenových statistik propíše novoroční zvýšení cen elektřiny a zemního plynu u většiny domácností až na vládou stanovené stropy, ovšem následovat by již mělo znatelné uklidnění. „Globálně k němu přispějí zlevňující komodity i námořní přeprava, v tuzemsku pak uvadající poptávka a svou roli sehraje i zvýšená srovnávací základna z roku 2022. Předpokládáme tak, že inflace bude v průběhu celého roku postupně slábnout, přičemž v průměru by měla dosáhnout přibližně 9 %,“ dodává Hradil.

Trhy pod tlakem centrálních bank

„Faktor, který loni dominantně rozhodl o cenách aktiv, byl obrat v monetární politice hlavních centrálních bank. Pod hrozbou neřízené inflace byly banky přinuceny k mnohem tvrdší reakci, než se očekávalo začátkem roku 2022,“ upozorňuje Tomáš Pfeiler, portfolio manažer společnosti CYRRUS. Jelikož se nyní nacházíme ve fázi, kdy inflační tlaky ustupují, existuje podle něj slušná šance, že se sazby již přibližují svým terminálním úrovním – to platí zejména pro USA. Proto během letoška přinese monetární politika trhům méně negativní impuls než v uplynulých 12 měsících. „Hlavní otázka letoška tak nezní, jak vysoko se sazby vydají, ale jak reálná je naděje, že by mohlo dojít k jejich snižování,“ očekává Pfeiler.

Možní vítězové – Evropa, bankovnictví, spotřební zboží

„Americké trhy se ani přes loňskou korekci nezdají příliš levné, což je dáno také složením indexu S&P 500, kdy velkou část indexu tvoří odvětví s tradičně vyššími valuacemi. Sektory, které vyšší valuace typicky mají, tak na svůj návrat k růstu budou muset nějakou dobu počkat – mezi nimi například i technologie nebo nemovitosti,“ říká hlavní analytička společnosti CYRRUS, Anna Píchová, a dodává: „Když se však podíváme na starý kontinent, akciové trhy v Evropě vypadají z pohledu valuací mnohem lépe. Čistě z pohledu tržního ocenění je tak evropský trh zajímavější než ten americký.“

Mezi letošní investiční vítěze se podle analytiků zařadí hlavně banky. „Jde o cyklický a hodnotový sektor. Akcie se obchodují na smysluplných násobcích čistého zisku nebo účetní hodnoty,“ vysvětluje Anna Píchová. Finančním domům na obou stranách Atlantiku podle ní navíc pomáhá prostředí vyšších sazeb. Doporučuje se zaměřit na stabilnější tituly s kvalitními bilancemi. „V eurozóně se proto raději vyhýbáme bankám z periferních zemí. V případě amerického trhu preferujeme instituce, které mají menší expozici vůči investičnímu bankovnictví,“ radí analytička.

Důležitou roli v letošním roce sehraje podle CYRRUSu i znovuotevření čínské ekonomiky po pandemických lockdownech. Pro celosvětovou poptávku to znamená poměrně výrazný impuls, jelikož čínská spotřeba patří mezi tu hodně důležitou. „Právě z tohoto důvodu doporučujeme nasměřovat pozornost do sektoru spotřebního zboží. Zadržená covidová poptávka z Číny by měla prospívat cyklickému zboží, jako jsou luxusní značky, oděvní firmy, případně firmy v oblasti kosmetických produktů. Zde jsou atraktivní firmy napříč kontinenty – jak ty z trhu ve Spojených státech tak ty Evropské,“ uzavírá Anna Píchová.