Jen relativně pozitivní závěr roku v průmyslu

Industrial metal drill machine in metalworking workshop.

Výsledek průmyslu za prosinec je slabší, než na první pohled vypadá. Výroba se sice zvýšila meziročně o 4 %, avšak díky nízkému srovnávacímu základu z předchozího roku a rozjezdu energetiky po odstávce.

Ve srovnání s listopadem byla v prosinci produkce průmyslu sice vyšší o 0,2 %, zejména díky zmíněné energetice, která po plánované odstávce v jaderné části opět najížděla na plný výkon. Pohled do zpracovatelského průmyslu totiž už tak nadějně nevyzníváTam se totiž produkce meziměsíčně snížila o 1,1 % a slabší byly i výsledky automobilového průmyslu, který se sice těší dostatku zakázek, avšak se opět začíná potýkat s nedostatkem vstupů.

Oproti automobilkám se ovšem část průmyslu čelí slabší poptávce, což začíná být vidět především ve výrobě kovů. Loňský rok sice přinesl úlevu u cen vstupních komodit, avšak nikoliv v případě energií. Dá se říct, že významná část průmyslu se nyní nachází mezi dvěma mlýnskými kameny – slabou poptávkou a vysokými náklady.

Od nejbližších měsíců lze očekávat spíše slabší čísla z průmyslu, i když nové zakázky v prosinci vzrostly o 10 %. Nelze však zapomínat na to, že se vykazují v běžných – tedy inflačních – cenách, takže reálně je jejich zvýšení diskutabilní. Navíc část největšího průmyslu, který má jinak zakázek v celku dost, se potýká s nedostatkem komponent a už pro únor avizoval omezování výroby.

Petr Dufek, hlavní ekonom Banky CREDITAS