Jen symbolický posun nálad v ekonomice

Nálada se v české ekonomice se sice v listopadu symbolicky zlepšila, avšak do normálu nebo dokonce k optimismu má ještě hodně daleko. Souhrnný indikátor důvěry se meziměsíčně mírně zvýšil o 0,3 bodu na hodnotu 93,1, při rozdílném vývoji jeho složek. Indikátor důvěry podnikatelů vzrostl o 0,7 bodu na hodnotu 93,5 a indikátor důvěry spotřebitelů se snížil o 2,0 bodu na hodnotu 90,7.

Zatímco ve stavebnictví, službách a obchodě se poslední měsíc sentiment zlepšoval, v průmyslu právě naopak. Ne však proto, že by firmy přehodnocovaly výhled poptávky, ale proto, že považují své aktuální výsledky za horší než před měsícem. Ostatně poptávka, jak se zdá stejně nemá už kam moc padat, takže to snad může být už jen stejné nebo časem i lepší.

Při pohledu na očekávaný vývoj poptávky ze strany tuzemských podniků je vidět, jak moc se upínají ke konci současné inflační vlny. Znejišťovat je mohou ceny energií, respektive poplatků s nimi spojených, avšak ty by se měly do konce měsíce snad zcela vyjasnit. Je to dost typické pro české poměry, že se zásadní věci, které vstupují do firemních kalkulací, rozhodují na poslední chvíli.

Zajímavý pohled poskytuje i průzkum cenových očekávání, podle kterého ve službách opět panuje přesvědčení, že budou moci jít s cenami nahoru. K normálu inflačních očekávání se přibližuje pouze průmysl, který už delší dobu pociťuje úbytek zakázek a přizpůsobuje se. Jak se zdá, jinde se připravují nejenom na návrat zákazníků, ale i na zdražování.

Nový průzkum nálad v české ekonomice nepřináší žádnou změnu jejího dosavadního obrázku. Mírné zvýšení optimismu v některých odvětvích je natolik kosmetické, že mu není asi třeba věnovat příliš pozornosti. Co naopak pozornost přitahovat musí, je opět se prohlubující skepse spotřebitelů. Ti vnímají svoji současnou i budoucí finanční situaci jako horší, a to není rozhodně dobrou zprávou pro ekonomiku, kde spotřeba domácností představuje téměř polovinu HDP. Česká ekonomika tak bude ještě nějaký čas balancovat na hraně recese.

Petr Dufek, hlavní ekonom Banky CREDITAS