Jen symbolický závan optimismu

Důvěra spotřebitelů se snížila, celková důvěra v ekonomiku ale dále roste

Souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu), vyjádřený bazickým indexem, se meziměsíčně zvýšil o 2,0 bodu na hodnotu 93,4, při rozdílném vývoji jeho složek. Indikátor důvěry podnikatelů vzrostl o 2,8 bodu na hodnotu 93,9 a indikátor důvěry spotřebitelů se snížil o 1,7 bodu na hodnotu 91,0.

Srpen přinesl drobnou změnu v náladách v české ekonomice. Zatímco u podnikatelů došlo ke zlepšení, spotřebitelé jsou tentokrát skeptičtější. Mají totiž o něco větší obavy z dalšího vývoje ekonomiky i jejich finanční situace, současně jsou méně nakloněni velkým nákupům.

Zlepšení podnikatelského sentimentu je jistě pozitivní, avšak do skutečného optimismu má stále ještě hodně daleko. Když se podíváme na vrtkavost nálad i jejich celkově nízkou úroveň, o restartu ekonomiky zatím rozhodně nesvědčí. A už vůbec ne, pokud si vzpomeneme na včerejší evropská PMI, která jsou předzvěstí dalšího ochlazení přicházejícího tentokrát ze zahraničí.

Tuzemský podnikatelský sentiment se v srpnu zvýšil, a to jak díky zlepšení v průmyslu, tak i ve službách a stavebnictví. Pohled na očekávaný vývoj poptávky však až tak velkou radost nedělá. Je tam sice drobné zlepšení oproti depresivnímu červenci, avšak k dlouhodobému normálu má ještě daleko.

Hlavním pozitivem zůstává především pokles inflačních očekávání patrný ve všech odvětvích s výjimkou snad stavebnictví. Tam se zřejmě chystají na rozjezd nových dotačních programů, které mohou podpořit poptávku stejně jako ceny stavebních materiálů. Růst zásob zboží v obchodech dává tušit, že i zde postupně vzroste tlak na slevy, protože ani nadměrné zásoby neprodaného zboží nejsou zrovna lacinou záležitostí.

Podrobná data z aktuálního průzkumu vybízejí k tomu, abychom celkové výsledky naznačující aktuální zlepšení agregovaných indexů až tolik nepřeceňovali. Data stále potvrzují, že se česká ekonomika spíše stagnuje, ne-li se přímo pohybuje na hraně recese. O něco více z průmyslu napoví i nové výsledky PMI, které přijdou na řadu příští týden.

Petr Dufek, hlavní ekonom Banky CREDITAS