„Kartou, prosím.“

Hotovost si 75 % Čechů vybírá jen pro jistotu nebo ve chvíli, když musí. K bankomatu nejčastěji chodí jednou měsíčně

Nadité peněženky, které by svou vahou mohly trhat kapsy, se v Česku pomalu stávají minulostí. Obvyklá tisícovka nebo dvě se v nich totiž podle průzkumu IPSOS pro Air Bank objevují většinou už jen z nutnosti, kdyby třeba u holiče nebo na výletě nešlo platit kartou. Hotovost naproti tomu raději používá jen necelá desetina oslovených. Dalších 16 % lidí ji zase používá jen pro drobné výdaje, například když si kupují žvýkačky.

„Většina lidí podle průzkumu upřednostňuje bezhotovostní platby a podobnou situaci pozorujeme i mezi našimi klienty, kteří stále častěji platí digitalizovanou kartou v mobilu nebo hodinkách. K bankomatu ale i přesto občas chodí, nikoliv ale proto, že by sami chtěli, ale protože někdy zkrátka musí. Na řadě míst totiž stále potřebují peníze ve fyzické podobě a nemají jinou možnost, jak zaplatit. Přemýšlíme proto o způsobu, jak právě na těchto místech umožnit lidem platby kartou i bez klasického platebního terminálu. Poptávka po bezhotovostních platbách bude i nadále růst, zároveň je ale potřeba zohlednit i potřeby a možnosti obchodníků, jak je svým zákazníkům mohou poskytovat,“ říká Jiří Suchý, ředitel divize Produkty a inovace Air Bank.

Výsledky průzkumu pro Air Bank ukázaly, že čtyři z deseti lidí si vybírají hotovost jednou měsíčně, další čtvrtina potom jednou týdně. A necelá desetina zase uvádí, že k bankomatu chodí přibližně jen jednou za půl roku. Na druhou stranu ale jedno procento dotázaných tvrdí, že si peníze vybírá dokonce každý den.

Vůbec nejčastěji si dotázaní z bankomatů vybírají částku v rozmezí jednoho až dvou tisíc korun (ve 28 % případů). O něco méně často potom částky od pěti stovek do tisícovky (25 %) a od dvou do pěti tisíc korun (22 %). Částky ve výši maximálně 500 korun si nejčastěji vybírají nejmladší dotázaní ve věku od 18 do 26 let, naopak pro částky přesahující pět tisíc korun si zase do bankomatu nejčastěji chodí nejstarší skupina respondentů ve věku od 54 do 65 let.

Podle průzkumu pro Air Bank se přibližně desetina dotázaných vůbec nezabývá tím, z jakého bankomatu peníze vybírá, a to i navzdory případným poplatkům. Další čtvrtina oslovených zase bankomaty nerozlišuje, protože má výběry vždy zdarma. Většina lidí (62 %) však cíleně hledá nejbližší bankomat své banky kvůli výhodnějším podmínkám výběru.

Právě takové hledání svým klientům nově usnadnily Air Bank, Komerční banka, Moneta Money Bank a UniCredit Bank díky vzájemné spolupráci v oblasti sdílení bankomatů. Tedy díky výběrům ze všech bankomatů těchto bank za stejných podmínek, jako by klienti vybírali z bankomatu své banky. Pro klienty Air Bank se tak počet bankomatů s možností výběru zdarma více než zpětinásobil.

Průzkum pro Air Bank realizovala výzkumná agentura IPSOS formou online dotazování v říjnu 2022 na reprezentativním vzorku 525 respondentů z české populace ve věku 18 až 65 let.