Kauce na ruku jsou přežitek

Nájemní bydlení jako na Západě je konečně dostupné i v Česku, má jméno Flatform

Výše nájmů raketově rostou a spolu s nimi se bude úměrně zvyšovat i výše kaucí, které musejí lidé neefektivně skládat v hotovosti. Myslí si to podnikatel Radek Musil, který se rozhodl potíže, které nájemní bydlení často provázejí, jednou provždy vyřešit. Společně s investorem Michalem Dědkem proto vymysleli platformu Flatform, která mimo jiné pomůže potenciální nájemce důkladněji prověřit. A práci usnadní i v jiných směrech – zbaví například celý proces hotovostní kauce, pronajímatelům garantuje krytí za škody a digitalizuje nezbytnou byrokracii.

„Místo prehistorické hotovosti v obálce při podpisu nájemní smlouvy můžete nové bydlení řešit jako moderní člověk z doby digitální. Jednoduše, pohodlně, bez strachu z inflace a hlavně bezpečně,“ vysvětluje princip Flatform Radek Musil, který dříve mimo jiné působil jako CEO Fundliftu, v Rockaway nebo v Mailstep a byl zařazen do výběru Forbes 30 pod 30. „Současné řešení hotovosti ‚na dřevo‘ je pro mě osobně naprosto nepochopitelné – tak důležité rozhodnutí jako bydlení a my prostě někomu neznámému dáme nemalý obnos do ruky. Protože se to tak prostě dělá. Nejenže vám to zatíží rozpočet, ale činíte obrovský krok do neznáma,“ míní podnikatel.

To s Flatform nehrozí, protože je vše dohledatelné, potvrzené a černé na bílém. Navíc nájemce zaplatí jen zlomek částky, kterou by složil postaru. Vše se obejde bez manipulace s hotovostí. „Nájemce nám na začátku uhradí jednorázově desetinu měsíčního nájmu a po dobu nájemního vztahu nám pak platí jedno procento z měsíčního nájmu, minimálně 250 korun. Nemusí už tak dávat obálku někomu, koho nezná,“ uvádí Musil. 

Zdarma a bezpečně

Platforma je výhodným nástrojem zejména pro ty, kteří své byty pronajímají. Vše je úplně zdarma, majitelům nemovitostí stačí registrace a pár kliknutí. Jednoduše nahrají svůj byt do systému a pak už mohou vše kolem kaucí s nájemci řešit prostřednictvím Flatform. Dá se v nich navíc filtrovat, třeba podle ceny.

„Majitelé často nevědí, koho si do bytu pouštějí. Z naší zkušenosti málokdo prochází třeba jen veřejně dostupné rejstříky. A vybraná kauce nakonec nemusí pokrýt vzniklé škody či chybějící nájem,“ dodává Musilův parťák Michal Dědek. „My se za nájemce vůči pronajímateli můžeme zaručit. Každý projde tzv. scoringem, který ověří jeho spolehlivost. A v nejhorším případě dokážeme vzniklé škody uhradit, a to až do výše tří nájmů,“ říká spoluzakladatel platformy.

Flatform poskytuje majitelům vyšší krytí, než je ekvivalent typické kauce, prověření nájemců a rychlé protiplnění v případě škod či chybějícího nájmu. Z pohledu nájemců je největší výhodou to, že nemusejí skládat hotovost a mohou ji využít na jiné účely. Další z výhod používání nástroje, a to pro všechny zúčastněné, je také digitalizace všech smluv a předávacího protokolu. Veškeré starosti s byrokracií tak odpadají a neotravují život jak majitelům bytů, tak jejich obyvatelům. 

Na českém trhu představuje Flatform novinku, přičemž na Západě už se podobné modely osvědčily – příkladem jsou společnosti Rhino Deposits, Flatfair nebo Jetty Deposits. U nich se také zakladatelé projektu inspirovali a pevně věří, že s novým odlehčeným systémem pomohou vylepšit podobu nájemního vztahu i na našem trhu. Služba už je dostupná po celém Česku.