Každý Čech má svou vlastní inflaci

Inflace hýbe Českem a drtivě dopadá prakticky na každého z nás. Nelze přitom paušálně tvrdit, že by nejtvrději postihovala vyšší či nižší příjmové kategorie. Mnohem více záleží na konkrétních situacích jednotlivců a jejich životním stylu. To ilustrují případové studie společnosti CYRRUS, jejíž analytici v průběhu jednoho měsíce analyzovali specifické skupiny obyvatel, jako jsou studenti, důchodci, rodiny s dětmi či podnikatelé.

Z analýz společnosti CYRRUS vyplývá, že se i v realistických scénářích může individuální inflace jednotlivých Čechů pohybovat od hodnot bezpečně pod 10 % až po drtivých zhruba 30 %. Rozdíly mezi inflačními smolaři a šťastlivci jsou pak aktuálně suverénně nejvyšší v nedávné historii.

„Pokusili jsme se namodelovat konkrétní jednotlivce, kteří vykazují realistické, ovšem významně heterogenní nákupní chování,“ říká Vít Hradil, hlavní ekonom společnosti CYRRUS, a dodává: „Pojmenovali jsme je příjmením Šťastný či Smutný, v závislosti na tom, jak moc na ně tíha inflace doléhá.“

Souhrnné výsledky jednotlivých případových studií jsou uvedeny v tabulce.