Časopis pro profesionální finanční poradce

Kde se odehrává skutečné drama na akciovém trhu

Blue Money Business Graph Finance Chart Diagram Economy 3d Coin Background

Pro akciové trhy je těsný souboj mezi Kamalou Harrisovou a Donaldem Trumpem bezvýznamnou událostí. Obvykle platí pravidlo: nejistota je nepřítelem trhů.

Přesto  index S&P 500 v poslední době šplhá od jednoho historického maxima k druhému. To naznačuje, že pro trhy je rozhodující něco jiného: americké ekonomice se daří a výsledková sezóna začala dobře.

Analytici postupují podle svých obvyklých rituálů: rozebírají hospodářskou politiku Harrisové a Trumpa, aby určili, kdo z nich by mohl být pro firmy a trhy výhodnější. Pátrají v historických datech, aby zjistili, zda se akciovému trhu dařilo lépe za vlády demokratů, nebo republikánů. Jejich analýzy pravidelně docházejí k závěru, že neexistuje žádná jasná tržní preference ani pro jednu stranu. Je zkrátka příliš složité kauzálně spojit vývoj akciového trhu s politikou prezidenta. Přesto je zaměření na volby pochopitelné: závěrečný sprint je napínavý a střetávají se v něm dvě velmi rozdílné osobnosti. To vše však odvádí pozornost od jiné oblasti, které bychom měli věnovat více pozornosti: Číně.

Druhá největší ekonomika světa je často středem pozornosti v americké předvolební kampani – zejména když Trump vyhrožuje cly. Hlubokých analýz hospodářského a strukturálního vývoje v Číně je však příliš málo. Americké akciové trhy jsou motorem světových burz a nejspíš tomu tak bude i nadále. To, co se chystá v Číně, by však mohlo mít ve střednědobém horizontu na aktivitu trhů významnější dopad než otázka, kdo se dostane do Bílého domu.

Čínský akciový trh je menší než americký a Říše středu je stále považována za rozvíjející se trh. V takzvaném globálním akciovém indexu MSCI World a v mnoha investorských portfoliích Čína buď není přítomna, nebo má minimální zastoupení. Přesto bychom měli čínské akciové trhy sledovat. Problémy, kterým tato země čelí, jsou v těchto týdnech stále více zřejmé. Když vláda v Pekingu v září oznámila podpůrná opatření proti slabé ekonomice, ceny akcií prudce vzrostly. Následovala korekce. S realizací prvních podpůrných programů došlo k dalšímu výraznému růstu. Podrobnosti stimulačních balíčků zůstávají nejasné a nejistota nadále hýbe trhy.

To, co za tím stojí, je složité. Rostoucí čínská střední třída se již několik let stává významným spotřebitelem luxusního zboží. V poslední době ale spotřeba klesá a lidé si své peníze drží. Výrobci luxusních produktů, jako jsou LVMH a Kering, již pociťují dopad. Populace stárne a ubývá – důsledek nyní ukončené politiky jednoho dítěte. To se stává pro dovozce do Číny stále větším problémem. V Číně by tento vývoj mohl dále utlumit produktivitu a již tak slabý růst.

Čína zároveň usiluje o hospodářskou expanzi a zjevně chce zůstat významným hráčem na světové scéně. To je patrné například u výrobce elektromobilů BYD, který plánuje zahájit výrobu v Maďarsku v roce 2025.

Navzdory těmto krokům a velkému zastoupení Číny v mezinárodních hospodářských vztazích je stále jasnější, že léta silného růstu jsou v dohledné době pravděpodobně u konce. Otázkou zůstává, nakolik je čínská ekonomika odolná. Strukturální problémy v zemi nelze vyřešit pouze penězi. Není jasné, zda pomohou opatření, jako je nedávno oznámené zvýšení věku odchodu do důchodu. Jak se změní mezinárodní obchodní vztahy, pokud ve volbách v USA zvítězí Donald Trump, se teprve uvidí. To by mohlo znovu zamíchat kartami globálního obchodu – s potenciálně významnými dopady na Čínu.

Závěrem: Na první pohled se může zdát, že souboj Harrisové a Trumpa je velmi vzrušující. Ale drama s větším dopadem a možná i většími důsledky pro ekonomiku a trhy se odehrává jinde.

Text Jan Zendulka, CEO a Head of Sales ve společnosti Moventum, foto Freepik

Aktuální číslo
Objednat »