Kdy se akciové trhy dotknou svého dna?

„Lokalizace dna u medvědího trhu je obtížná disciplína. Lze však předpokládat, že dno je stále před námi,“ říká analytik BHS Timur Barotov.

Vyčkávání

V současné situaci, kdy americká ekonomika čelí protivětru vytvořeného FEDem a s tím související ochlazující se ekonomikou, mnoho investorů zatím vyčkává. Buď sedí na penězích, které nyní vzhledem k očekávanému snižování cen na kapitálových trzích představují relativně bezpečnější aktivum anebo mají své prostředky uložené v defenzivních akciových titulech. Podle předních investičních analytiků čeká akciový trh perné období v první polovině roku, a to obzvlášť v prvním kvartálu. Očekává se totiž, že dojde k výrazné změně v očekáváné ziskovosti společností v příštích kvartálech. To souvisí se zpomalující se ekonomikou, do které se teprve propisují účinky ještě pořád zvyšujících se úrokových sazeb. Mnozí investoři tak jsou ve fázi vyčkávání.

Dno

Ačkoliv se obecně říká, že načasovat trhy není možné, existují různé úvahy a nástroje, které s takovými pokusy mohou pomoci a zvýšit pravděpodobnost optimálnějšího vstupu na trhy, než kdyby se taková analýza neprováděla vůbec. Pro investory je nyní důležité identifikovat přibližné dno akciových trhů, které pravděpodobně nastane v tomto roce. Obvykle totiž takové dno značí konec medvědího trhu a počátek trhu býčího. V souvislosti s touto analýzou je užitečné se podívat na spojitosti mezi historickými dny a výší úrokových sazeb, výnosy vládních dluhopisů, růstem ekonomiky, nezaměstnaností a také ziskovostí společností. Užitečným nástrojem identifikace takového dna je například index VIX též známý jako indikátor strachu, jež měří, jak drahé jsou prémie na opční kontrakty, což jde ruku v ruce s nejistotou na trzích. Také by mohla pomoci technická analýza akciového indexu.

Úrokové sazby FEDu

V současnosti trh očekává, že se americké úrokové sazby během únorového a březnového zasedání FEDu zvednou vždy o 0,25 procentního bodu na terminální hodnotu 5 procent. V obdobích hladkého průběhu monetárního utahování konec zvedání úrokových sazeb značí začátek býčího trhu. Většinou ale monetární utahování nevedlo k hladkému ekonomickému průběhu. V takových případech je konec zvedání sazeb uvítán růstem, ale snižování sazeb velkým pádem na akciových trzích. Pokud očekáváme konec zvedání sazeb na březnovém zasedání, mohli bychom být svědky vlny optimismu na trzích. Poté, v závislosti na tom, jak si povede ekonomika, by to mohl být začátek býčího trhu anebo jenom dočasný optimismus před dalším strmým pádem v souhře se snižujícími se úrokovými sazbami. Jinými slovy, březen by mohl být buď lokálním minimem před dalším pádem trhu, či pozvolným začátkem trhu býčího.

Kapitulace

Ve většině případů se medvědí trh završil na akciových trzích tzv. kapitulací. Jedná se o relativně krátké období, kdy akciové trhy klesají často rekordní rychlostí a psychologicky se jedná o nejnáročnější část medvědího trhu. Jedním zádrhelem je, že medvědí trh může mít vícero kapitulačních událostí. Blízko tržního dna ale bývají tyto kapitulace nejbrutálnější. V určení kapitulací by mohl pomoci index volatility VIX. Podle studie BNP Paribas v minulosti VIX dosáhl průměrné úrovně kolem 40 bodů v návaznosti na dny různých medvědích trhů. Během současného poklesu této úrovně VIX zatím ani jednou nedosáhl. 

Lokace dna v recesním období

Dno na akciových trzích často nalézáme nižší jednotky měsíců před skončením, spíše ve druhé polovině období, po které oficiálně trvá recese. Investoři hledí do budoucna při výkonu investičních rozhodnutí, a tak se trhy většinou obnoví krátce před tím, než se začne obnovovat reálná ekonomika.

Shillerův P/E poměr

Tento cyklicky upravený poměr je měřítkem pro ocenění amerického indexu S&P 500 vydělením ceny indexu k průměrnému výdělku ošetřeného o inflaci za 10 let. V současnosti se poměr pohybuje okolo hodnoty 28, což je výrazně víc, než je historický průměr. Podle tohoto měřítka je tedy index S&P 500 i po posledních poklesech pořád nadhodnocený. Bude-li pokračovat v poklesu, nalezne svoji úroveň podpory na caa 22 bodech. Tato úroveň oceňuje index zhruba na 3 000 bodů.

Procento akcií nad 200denním průměrem

Za posledních 20 let došlo k šesti případům, kdy se zhruba 12 procent všech akcií kótovaných na burze Nasdaq nacházelo nad svým 200denním klouzavým průměrem. Patří sem dno dot.com bubliny v roce 2002, dno Velké recese v roce 2009, dno krachu COVID-19 a červen 2022. Ačkoli předpovědět přesně, kde tato metrika dosáhne dna, je nemožné, hodnota 12 procent nebo méně v minulosti představovala neuvěřitelnou nákupní příležitost a poměrně přesně označovala dna medvědích trhů. Pokud tedy tato metrika znovu dosáhne na nízké hodnoty kolem 12 procent a méně, je pravděpodobnost dna o hodně vyšší. To i vzhledem k tomu, že se na této úrovni trh v současnosti pohyboval nezvykle dlouhou dobu. V současnosti se poměr nachází na úrovni zhruba 40 procent.

100denní jednoduchý klouzavý průměr v souhře s trendovou hranou

Technická analýza grafu indexu S&P 500 implikuje potenciálně silnou úroveň podpory na úrovni zhruba 3 000 bodů, kam pokud by se index dostal v příštích několika měsících, tak se od ní může výrazně odrazit. Tato úroveň podpory je tvořena kombinací trendové hrany, od které se index opakovaně odrážel v krizových momentech od roku 2009 a nikdy nešel pod ní, a 100denního jednoduchého klouzavého průměru. Trhy často nachází svoje úrovně podpory a rezistence na hlavních klouzavých průměrech. Dosáhne-li index této úrovně, mohlo by to značit dno medvědího trhu. Druhou technicky významnou hranicí je lokální minimum z října na úrovni zhruba 3 500 bodů.

Závěr

Určit závěr medvědího trhu není snadným úkolem a je mnoho metod, které fungovaly v minulosti, ale nemusejí fungovat nyní. Vyplatí se tedy sledovat vícero ukazatelů a přemýšlet o makroekonomické situaci a jejím vývoji. Konsensus špičkových investičních analytiků je, že se index ocitne na dně kolem 3 300 bodů, a to v první polovině roku 2023.