Keep Calm and Invest!

Investice jako běh na dlouhou trať aneb červená není zeď

Přestože investiční trh v posledních několika letech zažíval relativní klid, typickou „horskou dráhu“ – tedy střídání poklesů a vzestupů – notně umocnily pandemie koronaviru, pokles cen akcií, změny kurzu i posilování české koruny vůči zahraničním měnám. To vyústilo ve volatilnější trh. Následkem takto výbušného koktejlu mnohdy bývá to, že investice se propadnou do červených čísel. A to v leckterém investorovi vyvolává paniku.

„Ceny akcií klesají! Musíme prodat alespoň to, co zůstalo, ať ztráty tolik nebolí,“ zní hlasitě ze strany investorů. Lidé však zapomínají, že investice jsou během na dlouhou trať. Často neuvěřitelně dlouhou. Jako největší chyba se jeví nepromyšlený (a často strachem podpořený) útěk ze ztráty. Řešení je přitom nasnadě.

S trpělivostí nejdál dojdeš

Při poklesech a pádech trhu je nejpodstatnější uvědomit si klíčový faktor jakéhokoli investování – pokud nežijete denním obchodováním, je s nejvyšší pravděpodobností vaším cílem dlouhodobé zhodnocování portfolia. Červená čísla, agresivní pokles akcií a na to navazující světové okolnosti mají z dlouhodobého hlediska na vývoj hodnot jen minimální negativní vliv; ve valné většině se po vyrovnání křivky naopak jedná o přesun do výrazného plusu. Pokud přemýšlíte a plánujete v řádu let, zbývá vám jediné. Vytrvat.

Většina drobných investorů se přitom řídí pudem sebezáchovy, nikoli strategickým výhledem do budoucna. V období vysoké tržní hodnoty neinvestují, jelikož je cena příliš vysoko. Při pádu trhu ovšem nevyužívají příležitosti k navýšení svého portfolia, než křivka opět vyskočí. Tím přicházejí často o desítky procent potenciálního zisku. Portfolio stagnuje, investor ztrácí důvěru ještě více a namísto dlouhodobého růstu dochází k postupnému úpadku. Lidé se řídí moderním trendem „všechno a hned“ a často ignorují fakt, že investiční trhy fungují na zcela opačném principu. Postupně a pomalu.

Vydržet se vyplatí

Cílem a nejlepší strategií během negativního období je tedy vytrvalost a trpělivost. Držet neboli „hold“, použijeme-li moderní anglický termín. Nepolevit tempo, neodbočit z vyšlapané cesty a nadále pokračovat v pravidelném investování a navyšování. Pokud křivka klesne, potom naopak využívat nízké hodnoty akcií a aktivně se podílet na svém portfoliu. V horizontu několika let se totiž křivka vždy vyrovná, a pokud investujeme stabilně a dlouhodobě, vždy dojde k navýšení ziskovosti a skoku do plusových hodnot.

Navíc trh má i v současné době tendenci růst. I přes nestabilní křivku se světovým technologickým společnostem daří posilovat a překonávat předpoklady finančních analytiků. Dobrá čísla vykazují giganti jako Apple, Microsoft a další a lze sledovat pozvolný růst. Turbulentní pandemické období by mohlo v nadcházejících letech pomalu, ale jistě končit. Je tedy nejlepší doba využít intenzivních pádů a obohatit dlouhodobé portfolio. Keep Calm and Invest!

Jan Hlavsa, spoluzakladatel Fondee