Konec recese

Podle bleskového odhadu ČSÚ česká ekonomika úvodu letošního roku symbolicky mezikvartálně vzrostla, a to o 0,1 %, meziročně klesla o 0,2 %. Skončila tak recese půl roku trvající mělká recese, která se ani nestačila nijak viditelně propsat do situace na trhu práce. Z tohoto pohledu jde nepochybně o dobrou zprávu, i když je samotný výsledek v podstatě na hranici stagnace.

V každém případě jde číslo, které překonalo očekávání trhu, a to především díky zlepšení zahraničního obchodu. Tomu se dařilo kompenzovat slabou domácí poptávku, která byla stále ještě ve vleku vysoké inflace drtící kupní sílu českých domácností. Slabší ovšem byly podle statistického úřadu tentokrát i investice, avšak k jejich hodnocení bude třeba si počkat na podrobnější výsledky, které přijdou na řadu zhruba za měsíc.

image003

První letošní čísla o výkonu ekonomiky jsou příjemným překvapením. Dávají naději, že letošní výsledky českého hospodářství budou lepší než původně očekávaná stagnace. Bude nepochybně zajímavé vidět, jak se k nim postaví centrální banka, která ve své prognóze předpokládala zrychlení téměř jednoprocentní propad ekonomiky.

Na hluboké závěry je v tuto chvíli nicméně stále ještě brzo, protože stále ještě nejsou k dispozici podrobná čísla o vývoji poptávky a nabídky. Zatím se dá říct jen to, že díky zahraniční poptávce u nás skončila recese, která nebyla ani dramatická ani nijak zásadní. Nerozšířila dramaticky ani řady nezaměstnaných ani počty bankrotujících podniků.

Opět se tak potvrdilo, že česká ekonomika je někdy až překvapivě robustní, firmy velmi zkušené a v krizových momentech – jako byla energetická krize – i schopné efektivní improvizace.

Petr Dufek, hlavní ekonom Banky CREDITAS