Konečně už bez inflačních rekordů, i když…

Zatímco ještě v prosinci byla ČR na špici EU co do výše inflace, lednový řebříček už vypadá daleko příznivěji. Odezněl efekt tzv. úsporného tarifu a rovněž i harmonizovaná inflace výrazně propadla z 7,6 % na 2,7 %. Rázem má ČR inflaci pod evropským průměrem, a dokonce devátou nejnižší inflaci v rámci unie. Před námi jsou Dánsko a také pobaltští premianti, kteří měli svého času inflaci nad 20 %. Slovensko je naproti tomu pátou zemí s nejvyšším růstem spotřebitelských cen.

image002 (2)

Zatímco tzv. úsporný tarif (který sice ceny nesnížil, ale jen zadotoval odběratele) snížil inflaci v závěru roku 2022, nadělal paseku v meziročních výsledcích v roce 2023. I proto vypadala ČR jako inflační looser oproti ostatním. Teď už konečně máme čísla, která lze srovnávat a vypovídají skutečně o vývoji cen na trhu.

I když výsledek za leden nás může docela těšit, nelze úplně zapomenout na to, že ceny v ČR od konce roku 2019 vzrostly podle harmonizované statistiky o 38 %. Hůř už na tom bylo jen Maďarsko, které kreativně „řídilo“ ceny potravin a energií a stejně se dobralo k téměř 47 % zvýšení cenové hladiny.

ČR patří za poslední čtyři roky první příčka co do zdražování oblečení a obuvi. Zatímco v celé EU i eurozóně ceny toho zboží poklesly, Češi za něj platí o 46 % více. Rekordmanem je ČR i ve zdražování hotelů a dalších ubytovacích služeb, protože tak jako u nás nešly ceny nahoru nikde. Druzí hned za Maďarskem jsme u inflace v restauracích, cenách rekreací a kultury. Na Čechy také rekordně dopadl růst nákladů na bydlení, kde nás předčí pouze Estonsko. Jsme druzí ve zdražování elektřiny, třetí u plynu.

Jak to tak vypadá, zdražoval, kdo mohl a komu zákazník utéct neměl kam. Tato doba snad končí, i když inflační rizika přetrvávají. Ať už jde o potenciálně dražší služby, vysoké náklady v mezinárodní dopravě nebo aktuálně slabší korunu. V každém případě, inflace letos skončí pod trojkou.

Petr Dufek, hlavní ekonom Banky CREDITAS