Krátkodobé vylepšení rozpočtu

Ekonomika se pomalu rozjíždí, spotřeba domácností začíná konečně rychle růst a s ní i výběry DPH, avšak i tak hospodařil stát s výrazným schodkem ve výši téměř 179 mld. korun. Na první pohled došlo v červnu k výraznému zlepšení oproti předchozímu měsíci, avšak jde jen o efekt čtvrtletních záloh na daň z příjmu placenou právnickými osobami. V červenci a v srpnu se toto nadlepšení rozředí a výsledky rozpočtu budou vypadat realističtěji.

Rozpočtu pomáhají i dočasné příjmy, které si vytvořil v rámci boje s energetickou krizi, i když už se zbavil placení za cenové stropy u energií. Příjmy mu tak nyní daň z neočekávaných zisků vylepšuje o více než 18 mld. korun.

V létě si rozpočet nejspíš vypomůže ještě velmi slušnou dividendou z ČEZu, takže by se schodek ještě mohl na čas skokově vylepšit. Ostatně něco takovém v menším měřítku jsme mohli vidět loni.

Šance na dodržení plánovaného schodku ve výši -252 mld. korun tu samozřejmě i nadále je. Záležet bude mj. na tom, jak se bude ve druhé polovině roku dařit uhlídat výdaje ve světle požadavků na růst mezd. A také je otázkou, kolik si půjčí stát na financování infrastruktury bokem.

Petr Dufek, hlavní ekonom Banky CREDITAS