Krocení přehnaného optimismu v ekonomice

Zlepšování nálad v české ekonomice se v květnu zastavilo, když podnikatelé v průmyslu a ve stavebnictví na jedné straně a spotřebitelé na straně druhé mírně krotili svá optimistická očekávání. Ve službách a v obchodě se sentiment přesto zlepšil.

Hlavním důvodem zhoršení nálady v našem největším tuzemském odvětví – v průmyslu – je skeptický pohled na vývoj v následujících třech měsících. Je vidět, že na firmy doléhá nedostatek zakázek, který se jim zatím částečně dařilo kompenzovat odbavováním starších objednávek. Nyní očekávají, že budou dál omezovat výrobu i zaměstnanost.

Ještě více negativní ohledně budoucnosti jsou stavebníci, kteří však věří, že během tří měsíců se situace alespoň mírně zlepší, a dokonce zvýší své ceny. A podobně s vyšší poptávkou i cenami počítají ve službách.

O korekci lze mluvit i u spotřebitelů, kteří v květnu na chvíli propadli představě až příliš velkého zlepšení ekonomické situace ČR v příštím roce.

Aktuální zhoršení nálady v ekonomice spíš chápu jako korekci předchozího optimismu než jako zlom, který by věstil nějaký dramatický obrat. Spíš se jde o střet víry v rostoucí poptávku s realitou, kterou představují slabší objednávky v průmyslu.

Nic se nemění na příběhu české ekonomiky, která bude muset letos spoléhat především na služby, zatímco průmysl bude i nadále ve vyčkávacím módu.

Aktuální výsledky průzkumu nálad nedávají důvod přepisovat výhled české ekonomiky.

Petr Dufek, hlavní ekonom Banky CREDITAS