Květnové maloobchodní tržby citelně propadly

Shopping bag full of variety of fresh organic colorful fruits and vegetables with assorted ingredients on top of a table in isolated studio white background

Maloobchodní tržby (bez automobilů) v květnu citelně propadly, meziměsíčně o 2,3 %, meziroční propad pak citelně zesílil i vlivem vysoké srovnávací základny z minulého roku, kdy po uvolnění pandemických restrikcí tržby v některých segmentech citelně vzrostly. Meziroční propad tržeb tak v květnu dosáhl 6,9 % zatímco dosavadní letošní růst do dubna se pohyboval kolem 5 až 6 %.

Zpomalení dynamiky tržeb je patrné poměrně plošně napříč sortimentem zboží, což potvrzuje, že ochota utrácet ze strany domácností se snižuje. To koneckonců odpovídá i velmi negativnímu sentimentu domácností, který se nachází na nejslabších úrovních v historii sledování dat od roku 1998.

Tržby citelně propadly u všech hlavních segmentů maloobchodu. U nepotravinářského zboží meziroční dynamika propadla o 7,6 % z dubnového růstu o 9,6 %, u potravin pak činil pokles 6,3 % yoy po dubnovém růstu o 1,2 % (graf 1)Za výrazným propad meziroční dynamiky však může i efekt vyšší srovnávací základny z minulého roku, kdy byly otevřeny obchody po pandemických restrikcích, meziměsíční růst tržeb v květnu minulého roku byl ostatně dvouciferný. Na druhou stranu i z meziměsíčního pohledu se tržby v letošním květnu citelněji propadly, a to o 2,3 % (potraviny -3 % mom, nepotraviny -2,5 %). Zároveň revize dubnových čísel naznačila, že tržby byly mírně slabší již předešlý měsíc.

Prodeje automobilů sice meziměsíčně nepatrně vzrostly (+1,4 %), meziroční propad prodejů se však dostal jen mírně pod 10 %. Přitom registrace nových a ojetých automobilů za červen v tomto ohledu žádné zlepšení nepřináší. Ačkoli negativní čísla jsou prozatím stále důsledek nedostatečné výroby v automobilkách následkem problémů v dodavatelských vztazích, i doposud silné registrace ojetých automobilů v červnu zeslábly (graf 2). Za první pololetí letošního roku byly registrace nových automobilu meziročně nižší o 12 % (o 23 % ve srovnání s rokem 2019), registrace ojetých automobilů v prvním pololetí rostly o 7 % yoy a i po silném roku 2021, kdy rostly o čtvrtinu, se tak nyní nacházejí na úrovni roku 2019.

Maloobchodní tržby v posledních měsících vesměs stagnovaly a opticky příznivější meziroční dynamika ve výši 6 % byla tažena zejména nízkou srovnávací základnou z titulu loňských pandemických restrikcí. Tento efekt však květnem odezněl, což vedlo k citelnému meziročnímu propadu tržeb. Na druhou stranu propad tržeb byl pozorován i z meziměsíčního pohledu, což naznačuje, že spotřeba domácností začíná citelněji reagovat na růst inflace a pokles reálných příjmů většiny domácností. Ve srovnání s průměrem předpandemického roku 2019 byly maloobchodní tržby v květnu na podobné úrovni, v nominálním vyjádření, tj. z pohledu výdajů domácností, však byly o 18 % vyšší.

Jakub Seidler, hlavní ekonom ČBA