Květnový objem hypoték byl nejvyšší od od března 2022

Banky a stavební spořitelny dle ČBA Hypomonitoru poskytly domácnostem v květnu hypotéky v objemu 23,7 mld. Kč. Z toho skutečně nové úvěry poprvé po více než dvou letech přesáhly objem 20 mld. Kč, refinancované úvěry pak mírně překročily 3,5 mld. Kč.

Objem poskytnutých hypoték tak meziměsíčně vzrostl o 8 %. Po zohlednění tradiční sezónnosti by meziměsíčně vesměs stagnoval, dubnové hodnoty však byly nad očekávání příznivé. Objem poskytnutých hypoték se tak v květnu dostal na nejvyšší úroveň od března roku 2022.Meziroční růst dosáhl 92 %.

image002 (2)

Úroková sazba u skutečně nově poskytnutých hypotečních úvěrů dále poklesla z dubnových 5,10 % na 5,07 %, rychlost meziměsíčního poklesu se tak oproti předešlým měsícům snížila. Tento vývoj jde na vrub rozkolísaným tržním úrokovým sazbám delších splatností. Ty od října minulého roku začaly klesat vzhledem k sílícímu očekávání trhů ohledně snižování sazeb ze strany hlavních centrálních bank, tato očekávání se však opět otočila v letošním březnu, kdy začaly tržní sazby po několika měsících opět růst.

image005 (1)

Uvedený vývoj částečně uzavřel dosavadní prostor pro rychlejší pokles hypotečních sazeb, ačkoli trhy jsou v současnosti rozkolísané a v posledních měsících se střídá období poklesu a růstu těchto úrokových sazeb. Ve srovnání s minulým měsícem jsou zhruba o 0,2 p.b. vyšší a jejich průměrná květnová hodnota byla nejvyšší v letošním roce.

Jakub Seidler, hlavní ekonom ČBA