Lednový inflační skok

Lednová inflace byla s napětím očekávaná, protože nastavuje laťku, ze které inflace bude v letošním roce klesat. Inflaci zásadně ovlivnil úsporný energetický tarif, který ji po tři měsíce snižoval a nyní už vypadl z výpočtu. Cena elektřiny proto meziměsíčně i meziročně skokově vzrostla a s ní i inflace.

Do inflace se rovněž propsaly změny ceníků zboží a služeb, s nimiž firmy přišly na začátku roku. To byl ostatně jeden z důvodů, proč bylo obtížné lednovou inflaci vůbec odhadovat.

Ceny v lednu poskočily o šest procent, a to především v důsledku započtení cen elektřiny bez úsporného tarifu. Elektřina tak z pohledu statistiků zdražila z měsíce na měsíc o téměř 140 %. Ale nahoru nešly pouze ceny této energie. Výrazně více si lidé musejí připlatit i za další služby spojené s bydlením.

Meziroční inflace se z předchozích 15,8 % skokově zvýšila na 17,5 %. Téměř o čtvrtinu více než loni stojí v průměru potraviny, o více než 24 % vzrostly i celkové náklady na bydlení. Znamená to, že se ČR ani v úvodu roku ještě vysoké inflace nezbavila, a proto lze počítat i s dalším snižováním kupní síly obyvatel.

Další měsíce už nicméně přinesou poměrně svižný pokles inflace, který zajistí především vyšší loňský srovnávací základ. Návrat k cílovým dvěma procentům však bude ještě dlouhý.

Jsou zde ovšem i další důvody, proč by cenový růst měl zpomalovat, respektive některé ceny i klesat. Tím prvním je nepochybně výrazné zlevnění námořní dopravy, díky níž sem proudí spotřební zboží z Asie..

První pozitivní signály jsou vidět u elektřiny a plynu, ale jejich pozitivní dopad na inflaci bude zatím spíše marginální. Inflaci by nicméně měly pomoci zpomalovat i ceny bytů i silná koruna zlevňující dovážené zboží.

V neposlední řadě by měla konečně zafungovat i slabá poptávka, kterou každý měsíc potvrzuje vývoj maloobchodních tržeb. Pokles zájmu spotřebitelů by měl ještě zvýšit tlak na pokles marží.

ČNB očekávala, že se inflace v lednu zvýšila na 17,6 %, takže z pohledu naplňování prognózy může být zatím velmi spokojená. Vzhledem k aplikovanému přístupu centrální banky lze očekávat stabilitu sazeb ještě po řadu dalších měsíců.

Petr Dufek, hlavní ekonom Banky CREDITAS