Letní výsledková sezóna je tu!

Business team working together. Businessman using tablet for analyzing data stock market in monitoring room with team pointing on the data presented in the chart on screen, forex trading graph, stock exchange trading online, financial investment concept. All on laptop screen are design up.

Jak se dařilo Microsoftu, Metě nebo Tesle?

Letní měsíce bývají obvykle klidné. Lidé mají tendenci o prázdninách odpočívat a víceméně všichni fungují v prázdninovém režimu. To však neplatí pro finanční trhy, které naopak v posledních týdnech zažívají velmi velké pohyby. Analytik XTB Tomáš Vranka v tomto článku přináší souhrn toho nejzajímavějšího, co se v posledních týdnech na trzích odehrálo.

Podívejme se nejprve na vývoj nejznámějších akciových indexů. Na obrázku níže vidíme, o kolik % vzrostly od začátku roku ve sloupci „Total Return“. Nejznámější americký akciový index S&P 500 vzrostl o 19,3 % a technologický index Nasdaq o 42 %. Ani evropské akciové indexy se nenechávají zahanbit. Německý DAX přidal téměř 18 % a francouzský CAC 18,5 %. Velmi dobře si vede také japonský akciový trh, jehož index Nikkei přidal 27,5 %. Ne nadarmo začal před několika lety v Japonsku investovat legendární investor Warren Buffett!

Zdroj: Bloomberg Terminal

V tomto roce ovlivnilo pohyby na trhu mnoho faktorů. Prakticky neexistuje týden, kdy by se něco důležitého nestalo. Hned na začátku roku spolu začaly bojovat dvě velké technologické společnosti – Microsoft a Alphabet – na poli vývoje a integrace umělé inteligence. O několik měsíců později přišla krize v americkém bankovním sektoru, která se rozšířila i do Evropy. Vedle toho všeho na trhy vstupují i centrální banky, které se tento týden také sešly. Americký Fed a evropská ECB však nyní říkají, že se zvyšováním úrokových sazeb možná skončily a že další vývoj bude záviset na tom, jaké údaje přijdou z ekonomik. Pokud banky již sazby nezvýší, akciové trhy by si pravděpodobně mohly oddechnout. Akcie však již na tento vývoj reagují pozitivně, neboť americké indexy jsou oproti svým maximům níže pouze o 5-8 % a evropské indexy se pohybují těsně kolem maxim. To samozřejmě může přinést zajímavé obchodní a investiční příležitosti.

V posledních několika týdnech však akciové trhy rozvířila také výsledková sezóna. Největší světové společnosti zveřejňují své výsledky za druhé čtvrtletí letošního roku a mohu říci, že jsou zatím velmi dobré. Asi nejvíce byl svět zvědavý na výsledky velkých technologických společností. Pojďme se tedy podívat i na ně.

Výsledky technologických gigantů

Společnost Microsoft byla první, kdo přinesl výsledky. Ten je od začátku roku na dobré vlně, protože nástroje umělé inteligence, na kterých pracuje s OpenAI, uchopil velmi dobře a akcie před časem překonaly historická maxima. Investoři tak byli zvědaví, zda se to projeví i ve výsledcích. Microsoft zveřejnil čísla, která byla poměrně dobrá, ale investoři zkrátka čekali možná trochu víc. Cloud Azure, který byl v posledních letech hlavním tahounem růstu Microsoftu, dále zpomaluje a segment stolních počítačů a licencí Windows klesá již několik čtvrtletí v řadě. Akcie tak po zveřejnění výsledků oslabily zhruba o 4 %.

Druhou velkou technologickou společností byla společnost Alphabet. Ta je mateřskou společností Googlu a uplynulé čtvrtletí pro ni nebylo nejlepší. Již v průběhu minulého roku začala společnost pociťovat útlum v reklamním segmentu. Velké společnosti se totiž obávaly, že je čekají těžké časy, a tak méně utrácely za reklamu na Googlu. Do toho přišel Microsoft, který na začátku roku vyhlásil Googlu otevřenou válku, protože mu chtěl díky nástrojům umělé inteligence ve vyhledávání sebrat podíl na trhu. Nyní však Google oproti očekávání dosáhl vyšších tržeb i zisků a cloud, který poskytuje dalším společnostem, mu také začíná přinášet pěkné výnosy. Google je tedy na koni a v tomto případě akcie reagovaly růstem o 6 %.

Třetí velkou technologickou společností byla Meta. Ta má za sebou katastrofální rok 2022, kdy její akcie ztratily více než 70 %. Společnost však zažívá velký comeback a od začátku roku akcie vzrostly o zhruba 150 %. Meta před několika dny zveřejnila výsledky, které překonaly veškerá očekávání. Meta dosáhla vyšších tržeb, zisku, počtu uživatelů a registruje také rostoucí poptávku po reklamě. Meta také výrazně zvýšila svůj výhled na aktuální čtvrtletí, který v ideálním případě počítá s růstem tržeb až o 20 %. Akcie po zveřejnění výsledků vzrostly až o zhruba 9 %, i když později část zisků smazaly. To však nic nemění na tom, že Meta patří k nejvýkonnějším akciím letošního roku.

Z velkých technologických společností budou v příštích týdnech reportovat své výsledky Apple, Amazon a NVIDIA, takže je jisté, že na trzích opět dojde k zajímavým pohybům. Výsledky pravidelně živě komentujeme na našem YouTube kanálu XTB Česká republika a Slovensko. Porovnali jsme výkonnost šesti výše zmíněných akcií. Apple od začátku roku přidal 49 %, Microsoft 39 %, Alphabet 47 %, Amazon 53 %, Meta 159 % a NVIDIA dokonce 214 %.

Zdroj: Bloomberg Terminal

Výsledky automobilového sektoru

Nemůžeme zapomenout ani na automobilky, které byly i podrobně řešeny v našem nejnovějším e-booku,zaměřeném specificky na automobilový sektor. Své výsledky ohlásila také společnost Tesla, která je již několik let miláčkem akciových investorů. Tesla rovněž překonala odhady, pokud jde o tržby a zisky, ale v rámci výsledků se objevilo několik zajímavých doprovodných komentářů. Největší světová automobilka zaznamenala nižší marže, protože v posledních měsících musela několikrát snížit ceny prodávaných vozů, aby podpořila klesající poptávku. Elon Musk v hovoru s investory uvedl, že je možné, že vzhledem ke stále ne zcela ideální ekonomické situaci bude Tesla v tomto postupu pokračovat, což by mohlo marže ještě více snížit. Akcie na tuto zprávu reagovaly poklesem o zhruba 10 %.

Zajímavé výsledky vykázala také skupina Stellantis, do které patří značky Jeep, Fiat, Citroën, Peugeot, Opel a Alfa Romeo. V prvním pololetí dosáhla zisku 11 mld. Zisk meziročně vzrostl o 37 % a tržby o 12 %, k čemuž přispěly elektrické a nízkoemisní vozy, jejichž prodej vzrostl o téměř 30 %. Společnost také snížila náklady a těžila ze sloučení mnoha značek, které jsou nyní pod jednou střechou. Akcie společnosti v posledních dnech vzrostly přibližně o 7 %.

Jak se dařilo akciím automobilek od začátku roku se můžete podívat opět níže. Akcie Tesly vzrostly o 108 %, Stellantis o 49 %, BMW o 43 %, Volkswagen o 12 %, čínský výrobce elektromobilů Nio o 36 % a americký GM o 16 %. Pěkně se tedy hýbaly i akcie výrobců automobilů, a to jak klasických, tak elektrických.

Zdroj: Bloomberg Terminal