Lidé dluží bankám poprvé přes dva biliony korun

Vklady firem silně klesly, ještě více však rostl zájem o půjčky v cizí měně. Obyvatelstvo dluží bankám poprvé více než dva biliony korun. Banky stále vykazují celoevropsky velmi nízký podíl úvěrů v selhání.

Červen přinesl jen mírné navýšení vkladů obyvatel, zato jejich velmi výrazný pokles v případě podniků. Jak vyplývá z bankovní statistiky sestavované ČNB, celkový objem úložek obyvatel se od srpna loňského roku, počítáno v korunách i cizí měně celkem, drží nad hranici tří bilionů korun – ke konci letošního června jí převyšoval o 92,5 miliardy. Meziroční nárůst vkladů obyvatelstva představuje 120,7 miliardy korun, zatímco v případě úvěrů jde o nárůst o zhruba 161,7 miliardy.

Navzdory silně opadající hypoteční vlně v červnu vůbec poprvé v českých dějinách překročil celkový objem úvěrů obyvatelstvu hranici dvou bilionů korun, meziměsíční růst činil necelých 9 desetin procenta, u vkladů nepatrně přes čtyři desetiny procenta. Výsledné saldo mezi vklady a úvěry obyvatelstva tak meziměsíčně mírně klesá z dubnových 1,108 na 1,094 bilionu v květnu a červnových 1,089 bilionu korun.

Živnostníci v červnu meziměsíčně snížili celkový objem vkladů o téměř tři procenta, zatímco objem úvěrů se o půl procentního bodu zvýšil. Celkově však meziročně vidíme již výrazné poklesy na úložkách o více jak 26,6 miliardy korun, stále ale mají na vkladech o téměř 112 miliardy korun více, než kolik bankám ke konci června dlužili.

Vklady firem v červnu výrazně klesly, úvěry nepatrně stouply

V červnu meziměsíčně stav podnikových úvěrů velmi mírně rostl (o necelé čtyři desetiny procenta), meziročně ovšem zaznamenáváme plus 7,7 % na 1,221 bilionu korun. Zatímco ke konci května depozita, která mají firmy v bankovních ústavech, stoupla o nezanedbatelných 20,7 miliardy korun na 1,357 bilionu korun, červen byl ve znamení výrazného poklesu o více než 2,5 % na 1,323 bilionu korun; výsledné saldo vůči bankám přesto skončilo v plusu o 101,6 miliard korun.

Výrazný je přitom příklon k úvěrům v cizí měně, které meziměsíčně silně stouply: v korunovém vyjádření o 22,3 miliardy (plus 4,7 %). Meziroční nárůst v procentním vyjádření dosáhl více než 36 % (v korunovém ekvivalentu), v absolutním vyjádření pak o téměř 131,5 miliardy korun – jde o velmi silný trend.

Hypotéky mají historicky nejnižší procento selhání, zatím

Vývoj nevýkonných úvěrů je jedním z nejdůležitějších indikátorů zdravotního stavu ekonomiky a víme, že vzhledem k souběhu řady nepříznivých faktorů bude v nadcházejících měsících stoupat, s příslušným časovým zpožděním, jak se promítnou potíže se splácením do klasifikace. Jak v případě úvěrů obyvatelstvu, a to nejen hypoték, ale i na financování spotřeby, tak u firem, jsou však nevýkonné expozice na podstatně nižší úrovni než například po světové finanční krizi na počátku minulého desetiletí. V Česku patří v celoevropském srovnání mezi nejnižší v Evropě.

Podíl firemních nevýkonných úvěrů v červnu meziměsíčně klesl z 3,63 na 3,52 %. To je hluboko pod hladinou 8,2 %, na níž byl na konci roku 2011, natož pak 17,67 % v lednu před dvaceti lety.

Češi tradičně velmi dbají na vzorné splácení hypoték. Podíl nevýkonných hypotečních úvěrů pokračoval v prolamování mnohaletých minim a v červnu si rekordní historické minimum ještě o dvě setiny procentního bodu polepšil, když klesl na 0,62 %. U spotřebních úvěrů šlo o zlepšení o desetinu procentního bodu na 3,97 %.

Vývoj nevýkonných úvěrů


Prosinec 2011Prosinec 2020Prosinec 2021Červen 2022
Domácnosti, spotřební úvěry11,3 %5,08 %4,67 %3,97 %
Domácnosti, hypoteční úvěry3,09 %0,88 %0,74 %0,62 %
Podniky8,2 %4,15 %3,84 %3,52 %
Zdroj: ČBA (ARAD)

Miroslav Zámečník, hlavní poradce České bankovní asociace