Lidé kvůli krizi šetří

Češi kvůli krizi šetří zejména na nákupech oblečení, vytápění, potravinách či dopravě. Dokonce 6 % lidí uvažuje o prodeji vlastního vozu. Lidé budou v létě šetřit pravděpodobně i na dovolených.

Ekonomická krize spojená s růstem životních nákladů a vysokou inflací nutí Čechy šetřit. A to napříč výdaji. Ale některé přicházejí na řadu první. Pokud se české domácnosti dostanou do finančních problémů, začínají nejdříve šetřit na nákupech oblečení. Následně omezují výdaje za zábavu a kulturu nebo se vzdávají dovolené. Omezení nákupů oblečení uvádí jako hlavní krok k úsporám 65 procent dotázaných Čechů – výrazně více ženy (71 %) než muži (59 %), to vše vyplynulo z nedávného průzkumu organizace KRUK.

Češi jsou rovněž podle citovaného průzkumu více ochotni při zhoršení své finanční situace se uskromnit při nákupu potravin. Zatímco před rokem tento způsob úspory uvádělo 44 procent dotázaných, nyní je to o pět procent více. Nákupem levnějších potravin by se přitom snažily ušetřit spíše ženy (53 %) než muži.

Lidé z pohraničních oblastí využívají levnějších nákupů v Polsku či Německu. Také častěji využívají různé akční nabídky a slevové akce. Ušetřit tak mohou i třetinu nebo dokonce až polovinu nákladů na potraviny.

Graf_Na_cem_Cesi_setri_zdroj_KRUK

Rostoucí náklady na údržbu automobilů i pohonné hmoty

Podle průzkumu Anytime, který zpracovala agentura STEM/MARK, 6 % Čechů uvažuje o prodeji automobilu. Vedle napjatého celkového rodinného rozpočtu sdělují také důvod, že automobil s sebou nese rostoucí náklady na údržbu a pohonné hmoty. „37 % lidí již muselo kvůli růstu cen pohonných hmot a celkové inflaci v posledních měsících rovněž snížit výdaje na dopravu vlastním autem,“ dodává Milan Beutl z českého zastoupení Anytime.

Graf_Uvazujete_o_prodeji_automobilu_zdroj_Anytime

Češi šetřili v zimě na vytápění

Podle výzkumu neziskového ústavu STEM více než tři pětiny českých domácností na začátku letošního roku uvedly, že kvůli vysokým cenám tepla nevytápěly optimálně některé části svých bytů či domů. Polovina kvůli vysokým nákladům za teplo také podle svých tvrzení musela omezit jiné výdaje, což je více než dvojnásobný podíl než v roce 2019.

Graf_Naklady_na_vytapeni_zdroj_STEM

Analýza rozdílů mezi různými sociodemografickými skupinami ukazuje, že úsporná opatření začali v porovnání s rokem 2019 ve větší míře zavádět lidé napříč věkovým spektrem. Stejně jako při předchozím měření k nim však nejčastěji ze všech přistupovali lidé starší 60 let, téměř tři čtvrtiny podle svých tvrzení nevytápěly některé časti svého obydlí optimálně a 56 % omezilo jiné výdaje své domácnosti (v obou případech je to zhruba o čtvrtinu více než v roce 2019). Skokový nárůst počtu domácností, které na začátku letošního roku tvrdily, že kvůli vysokým cenám za teplo omezily jiné výdaje, je však pozorovatelný i mezi nejmladšími obyvateli. Největší změnu v tomto ohledu můžeme pozorovat mezi Čechy ve věku 18-29 let, podíl těch, kteří tvrdili, že kvůli teplu omezili své další výdaje, byl oproti roku 2019 na začátku letošního roku o 35 % vyšší.

Šetření na cestování a dovolených

Výše zmíněné trendy nahrávají i předpokladu, že Češi budou letos šetřit i na letních dovolených. To potvrzuje i výše zmíněný průzkum KRUK, který uvádí, že pokud se české domácnosti dostanou do finančních problémů, začnou nejdříve šetřit na nákupech oblečení a následně omezí výdaje za zábavu a kulturu nebo se vzdají dovolené.

Odborníci očekávají, že mnoho lidí dá v letošním létě přednost tuzemské dovolené před zahraničním. „Loni cestovalo po Čechách nejvíce Čechů v historii. Cestujeme podstatně více na kratší vzdálenosti. V dnešní době, pokud srovnáme letenky do Paříže nebo z Paříže do Prahy, tak je možná na dvojnásobku, někdy i trojnásobku ceny před koronavirovou krizí,“ říká ředitel CzechTourism Jan Herget a dodává: „Češi se naučili díky covidu cestovat po tuzemsku. Je to výrazně jednodušší, bezpečnější, nehrozí vám zrušení letu a domácí dovolená je výrazně levnější.“