Pojišťovny sčítají první škody po současných ničivých záplavách. Klienti zatím nahlásili stovky škod za desítky milionů korun. Žádosti proudí ze všech koutů ČR, nejvíc z Moravskoslezského kraje.
Nejsilnější nápor žadatelů pojišťovny teprve čekají. Celkové škody budou výrazně vyšší. Pro rychlé vyřízení žádostí klientům doporučují zástupci pojišťoven poslat údaje o škodách a fotodokumentaci elektronicky.
ČSOB pojišťovna zatím eviduje zhruba 150 škod za přibližně 150 milionů korun. „Hlásit pojistné události nám začali klienti již o víkendu, kdy šlo hlavně o zatečení atmosférických srážek,“ uvedl mluvčí Petr Milata. „Očekáváme, že počet hlášení zejména v souvislosti s povodní a záplavou se bude postupně zvyšovat. Hlášení přichází prakticky z celé republiky. Celkové škody očekáváme mnohem vyšší,“ doplnil. Pojišťovna kvůli vyřizování žádostí personálně posílila pracoviště.
Generali Česká pojišťovna do dnešního dopoledne přijala od klientů 1700 hlášení o škodách za zhruba 32 milionů korun. Nejvíc případů je z Moravskoslezského kraje a z jižní Moravy. „Číslo to není zcela určitě definitivní. Podle našich prvních realistických odhadů předpokládáme až 50.000 škod,“ uvedl mluvčí Jan Marek. Pokud se odhad naplní, pak by se podle něho škody dostaly na úroveň ničivých povodní z roku 2002. Tehdy vzniklo 53.000 pojistných událostí a pojišťovna klientům vyplatila 4,4 miliardy korun.
Pojišťovně Uniqua zatím klienti nahlásili 440 škod za zhruba 63 milionů korun. Ze 60 procent jde podle mluvčí Evy Svobodové o škody způsobené vichřicí a pádem předmětů, zbývající část jdou na vrub povodním a záplavám. „Škody jsou hlášeny doslova ze všech koutů republiky, nelze zatím stanovit, kde je jich výrazně více,“ uvedla. Největší nápor žadatelů očekává pojišťovna v úterý, kdy odezní záplavová vlna a lidé se budou moci věnovat sčítání škod. „Je třeba počítat s tím, že technici mohou na prohlídky škod do terénu až poté, co je tam pustí záchranné složky po ověření a zajištění přístupnosti a stability cest,“ doplnila Svobodová.
Allianz pojišťovna zatím řeší 1270 případů, kdy byl poškozen majetek, a 60 případů poničených vozidel. Kooperativa k dnešnímu poledni evidovala 1700 škod za zhruba 97 milionů korun. „Zpočátku klienti hlásili poškozené nemovitosti padajícími větvemi a stromy, případně zatečení do nemovitostí poškozenou střechou, ale nyní již převládají škody z povodní,“ uvedl mluvčí pojišťovny Kooperativa Milan Káňa. „Většinou jde o poškozené nemovitosti, ale registrujeme i 50 poškozených vozidel,“ doplnil. Nejvíce škod přichází z Moravskoslezského kraje.
Řeky a potoky v Česku se po deštích rozvodňovaly od pátku, na desítkách míst vystoupaly na stupeň označovaný meteorology jako extrémní povodeň. Velká voda zasáhla zejména Moravu a Slezsko, ale i severovýchodní a jižní Čechy. Voda se vylila i do větších měst, počet evakuovaných přesáhl 12 000. Záplavy mají zatím jednu potvrzenou oběť, nejméně sedm lidí se pohřešuje.
Text ČTK, foto Freepik