Litoměřice na zlaté minci ČNB

Česká národní banka vydává zlatou minci nominální hodnoty 5 000 Kč s motivy města Litoměřice. Tato mince z desetidílného cyklu Městské památkové rezervace je v prodeji od 4. října 2022.

„Na zlatých mincích z cyklu Městské památkové rezervace postupně představujeme deset měst, unikátních pro svůj historický význam a koncentrované kulturní dědictví. Litoměřice byly v minulosti vzkvétajícím regionálním centrem, jehož historické jádro s řadou architektonických skvostů se dochovalo dodnes, a od nynějška už mají i svůj otisk ve zlatě,“ uvedl guvernér ČNB Aleš Michl.

Litoměřice patří mezi renesančně-barokní města, která vznikla na původním gotickém základu ze 13. století. Historické prvky jsou ztvárněny na obou stranách zlaté mince, kterou pro ČNB navrhla medailérka Lenka Nebeská. Na lícní straně jsou vyobrazeny částečné fasády a štíty barokních a klasicistních domů. Koláž těch nejvýznamnějších architektonických památek Městské památkové rezervace Litoměřice je na rubové straně mince. Zobrazuje zleva barokní dům na adrese Mírové náměstí 21/13, gotickou městskou věž u kostela Všech svatých, renesanční dům Pod Bání (nazývaný též dům Kalich nebo dům U Kalicha) s věží ve tvaru číše na víno, renesanční budovu staré radnice a klasicistně upravený dům na adrese Mírové náměstí 19/11.

ČNB vydává celkem 15 000 mincí vyražených ze zlata o ryzosti 999,9. Z nich je 4 824 kusů v běžném (standard) a 10 176 kusů ve špičkovém (proof) provedení, která se od sebe liší povrchovou úpravou a provedením hrany. Pro ČNB mince vyrazila Česká mincovna, a. s., v Jablonci nad Nisou.