Lze žít i bez ruského plynu

forbidden sign and gas cylinder with flag russia on white background. Isolated 3D illustration

V případě, že by plyn letos přestal z Ruska proudit úplně, by se země EU ocitly ve velkých problémech – země Evropské unie musely snížit roční spotřebu o 10 až 15 %.

V tu chvíli by totiž ani rekordně vysoké dodávky z jiných zemí nestačily a zásobníky plynu v Evropě by se vyprázdnily už na přelomu ledna a února 2023.

Podle bruselského think-tanku Bruegel by Evropa by v dalších měsících potřebovala snížit poptávku po zemním plynu aspoň o 400 terawatthodin (TWh), což představuje právě zmíněných 10 až 15 %. Podle odborníků je to možné pomocí série opatření, které ve studii vyjmenovávají a které by mohly omezit poptávku dokonce až o 800 TWh. Z uvedených „tipů“ by nejvíce pomohlo zvýšení výroby uhelných elektráren (poptávku po plynu by to snížilo o 270 TWh), dále omezení spotřeby v průmyslu (170 TWh) a snížení spotřeby obytných a komerčních objektů (130 TWh). Poté doporučují odložení plánovaného odstavení jaderných reaktorů (120 TWh), spalování ropy pro energetické účely (90 TWh), urychlené zavádění tepelných čerpadel (30 TWh) a rychlý rozvoj fotovoltaiky (30 TWh).