Maloobchod dál padá

Češi se v nakupování vracejí o pět let zpět

I v září pokračovali spotřebitelé v omezování svých nákupů. Maloobchodní tržby se v tomto měsíci meziměsíčně snížily o 0,4 % navzdory tomu, že došlo k dalšímu viditelnému snížení inflace. V meziročním vyjádření Češi reálně nakoupili o 4 % méně zboží, zatímco ve srovnání s koncem roku 2019 o téměř 8 % méně.

Maloobchod je z pohledu reálných tržeb v útlumu už fakticky dva roky a zatím ještě nic nenasvědčuje o obratu. Spotřebitelé sice nechávají v obchodech výrazně více peněz, avšak v důsledku inflace si stále odnášejí méně zboží. A samozřejmě mění i své chování. Poznat je to na výrazně menších nákupech oblečení a obuvi, vybavení domácnosti nebo na nákupech zboží pro volný čas.

image002

Výsledky reálných tržeb odrážejí prudký propad reálných mezd a nejistotu spojenou s dalším vývojem finanční situace domácností. V situaci, kdy nevíte, kolik zaplatíte za bydlení a energie, zatímco vám klesá reálná mzda, se obvykle nakupuje jen to nejnutnější.

Češi se tak vrací v nákupech o pět let zpátky a maloobchod tak letos čeká reálné snížení tržeb o zhruba pět procent. K obratu nejspíš dojde s výrazným poklesem inflace až v příštím roce. Nebude to nejspíš žádný boom, ale jen postupný návrat, který ovšem bude do značné míry závislý na tom, jakými cenami své zákazníky obchody překvapí na přelomu roku.

Slabá poptávka spolu s příznivějšími nákladovými podmínkami a plnými sklady by hovořila pro slevy, avšak ty zatím příliš vidět nejsou.

Petr Dufek, hlavní ekonom Banky CREDITAS