Maloobchodní tržby klesly dvanáctý měsíc za sebou

Ani duben nepřinesl obrat dosavadního trendu útlumu v maloobchodě. Spotřebitele drtí vysoká inflace, snižuje jejich kupní sílu a nutí dál omezovat jejich nákupy. Oproti březnu se tržby obchodníků reálně snížily o 0,3 %, meziročně byly slabší o 7,7 %. Na sestupu jsou tržby v maloobchodu už od podzimu roku 2021, takže o nějakém překvapení snad nemůže být vlastně řeč.

Při porovnání s průměrnými očištěnými nákupy v roce 2019 se obsah nákupních košíků smrknul o 5,6 %, což je mimochodem nejvíc v celé EU. Vliv inflace je neúprosný, a tak zatímco v obchodech v dubnu nechali lidé o 20 % více peněz než v roce 2019, odnesli si v podstatě o 5,6 % méně zboží. Ve srovnání s posledním předcovidovým rokem nakupují méně téměř všeho zboží s výjimkou elektroniky a kosmetiky. O deset procent méně se nakupují dokonce i potraviny, nicméně největší (pětinový) propad zaznamenaly obchody s oblečením a obuví. Tržby v kasách však u prodejců oblečení až tak neutrpěly, protože díky shodou okolností nejrychlejšímu zdražování v celé EU solidně alespoň nominálně vzrostly.

I v dubnu bylo v meziročním srovnání vidět, že lidé omezují zbytné nákupy, takže stranou šlo zboží pro volný čas a především vybavení domácností. Méně ovšem nakupovali i potravin, takže jediným zbožím, za které byli ochotni vydat reálně více, byly pohonné hmoty, kterým nepochybně pomohly výrazně nižší ceny.