Meta nad propastí

Toxický, asociální – i tak se množí pohled na cosi, co vzniklo jako tlachání študáků, slovutný Facebook. Problém je však i jinde: nastává určité vystřízlivění, co se týče její schopnosti dál růst do oblastí, kde vládne Youtube či TikTok. Jako by Meta zametal s Facebookem. Zisk klesl ve 4Q jen o 8 %, i když zaostal za odhady, ale za celý loňský rok společnost Meta zvýšila čistý zisk o 35 % na 39,4 miliardy dolarů a její celoroční tržby stouply o 37 % na téměř 118 miliard dolarů.

Přesto následoval 20% propad – největší absolutní pokles hodnoty v historii akciových trhů – kdy se hodnota podniku snížila o více než 200 miliard dolarů (o více než 4,3 bilionu Kč) na cca 661 miliard dolarů (asi 14,1 bilionu Kč), zatímco o den dříve činila více než 898 miliard USD.

Nyní Meta Platforms pohrozila, že své služby Facebook a Instagram stáhne z Evropy, pokud nebude moci přenášet data uživatelů na servery ve Spojených státech. Firma to uvedla v podrobných záznamech o hospodaření, které předložila americké komisi pro cenné papíry.