Místo, místo, místo!

Martin Klán, člen správní rady AMADEUS Real Estate a člen dozorčí rady ATRIS IS, a Václav Klán ml., člen správní rady AMADEUS Real Estate a člen dozorčí rady ATRIS IS

S bratry Klánovými, členy správní rady společnosti AMADEUS Real Estate a akcionáři ATRIS investiční společnosti, jsme si před rokem povídali v rekonstruovaném obchodním domě Máj, který patří do jejich portfolia a zhruba v půlce roku by se měl otevřít veřejnosti. Tentokrát proběhl náš rozhovor v paláci Bristol v Dlouhé ulici v Praze. Jde o nejnovější přírůstek jejich fondu Realita. Zeptali jsme se nejen na novinky a úspěchy loňského roku, ale také na další plány a dlouhodobé vize.

Jak se loni dařilo vaší investiční společnosti? Uskutečnili jste rebranding, přestěhovali se – prozraďte nám více podrobností…

Václav Klán ml.: Loňský rok proběhl ve jménu změn. Nové sídlo naší společnosti je nyní Smíchov Gate, proběhl rebranding a z TESLA investiční společnosti je nyní ATRIS investiční společnost. Změny se dotkly také fondu Realita – několik nemovitostí jsme prodali, jiné nakoupili…

A jak je na tom váš nemovitostní fond Realita? Jaký majetek spravuje a jaké jsou výsledky za loňský rok včetně zhodnocení a kumulovaného zhodnocení od založení?

M. Klán: Fond Realita spravuje majetek okolo 3,25 miliard korun. V loňském roce fond Realita dosáhl zatím svého nejvyššího ročního zhodnocení 6,02 %. Ke konci roku 2023 pak fond dosáhl od založení rekordního kumulativního zhodnocení 94 % a investice našich klientů se tak téměř zdvojnásobily. Nicméně pokračujeme v diverzifikaci stávajícího portfolia a plánujeme rozšířit fond o další atraktivní projekty a perspektivní nemovitosti s cílem zajistit dobrou a dlouhodobě udržitelnou výnosnost.

A jak vidíte kondici realit obecně?

M. Klán: Prémiovým nemovitostem, na které se zaměřujeme, se daří nadstandardně. I proto si myslíme, že právě tyto kvalitní nemovitosti mají v rámci dlouhodobé perspektivy šanci na nejvyšší zhodnocení. Mají nejnižší volatilitu a nejvyšší potenciál.

Jak se změnilo portfolio fondu – kolik projektů přibylo a co jste prodali?

M. Klán: Do fondu Realita jsme přikoupili polyfunkční objekt Delta na Praze 6, kousek od letiště. Jsou v něm kancelářské prostory, lékařské ordinace, městská knihovna, supermarket Billa, městská a cizinecká policie či rehabilitační centrum pro domácí mazlíčky. Jde tedy o poměrně rozmanité portfolio nájemníků. Dále jsme do fondu koupili podíl v paláci Bristol v Dlouhé ulici, kousek od Staroměstského náměstí.

Naopak jsme prodali některé menší nemovitosti v krajských městech, které nám dlouhodobě nezapadaly do naší strategie.

Vyplývá z toho, že se chcete koncentrovat na Prahu?

V. Klán ml.: Ne tak úplně, investice v krajských městech nám rovněž dávají smysl díky stabilitě, ale ty menší bychom rádi opouštěli. Chtěli bychom se koncentrovat opravdu na ty nejvíce prémiové nemovitosti, které hodnotu dlouhodobě drží a zvyšují.

Jde tedy o centra větších měst? Která máte ve svém hledáčku?

V. Klán ml.: Samozřejmě je to Praha, Brno, Plzeň i další, třeba Liberec. Ale trojice největších měst nás dlouhodobě zajímá. Možná se proto i do budoucna zbavíme některých menších projektů ve prospěch těch prémiových.

Neuvažujete třeba o nějaké investici v zahraničí?

M. Klán: Přiznám se, že zatím ne. Nemáme s tím dostatek zkušeností, ale úplně se před takovou možností neuzavíráme. Pokud by se naskytla nějaká zajímavá příležitost, tak proč ji nevyužít…

Je pro vás zaměření na komerční nemovitosti zásadní?

M. Klán: Zaměřujeme se nejen na komerční nemovitosti, ale hlavně na polyfunkční projekty, zejména proto, že v rámci jakéhokoli horšího období přináší hodnotu právě to, že lze vyvažovat využití jednotlivých funkcí. Třeba když nefungují kanceláře, jako jsme to zažili během covidu, tak fungovaly výborně zdravotnické zařízení či nájemci z řad státní správy, které byly stále otevřené.

Podobně polyfunkční bude náš projekt AMESIDE, který chystáme v Plzni. Ten také splní všechny hlavní funkce – nejdůležitější jsou obchodní plochy, rezidence a kanceláře.

Vaším posledním přírůstkem je palác Bristol, kde si také povídáme. Proč právě ten a jaké s ním máte plány?

V. Klán ml.: Palác Bristol z roku 1899 je po celkové rekonstrukci a nabízí krátkodobé nájemní bydlení, restauraci, kavárnu, vinárnu a v podzemním podlaží je rovněž klub. Původně zde byl hotel, takže jsme této nemovitosti, kterou tvoří tři domy, vlastně vrátili jeho funkci.

Vše je zde 100% pronajato, a to včetně bydlení, které spravuje operátor, s nímž máme dlouhodobou smlouvu. I zde budeme pokračovat v nastavené strategii, která se nám osvědčila právě i díky různorodosti všech možností a funkcí.

Díky poloze v centru města budeme jistě využívat zájmu turistů jak pro návštěvu restauračních zařízení, tak i pro ubytování. Nemáme v plánu v Bristolu nic měnit, naopak budeme různorodost posilovat. Je to hodnota, kterou chceme nabízet i našim podílníkům: nově rekonstruovaná budova na prémiovém místě, dobře pronajatá a s potenciálem vysokého využití multifunkčního zaměření. To znamená i s výhledem vysokého a trvalého výnosu.

Zhruba před rokem jsme si povídali ve vaší další nemovitosti, v obchodním domě Máj, jehož rekonstrukce se blíží ke konci. Kdy se otevře a co nabídne?

M. Klán: Aktuálně dokončujeme rekonstrukci a v červnu bychom rádi Máj otevřeli. Jde o unikátní stavbu i v rámci České republiky, takže by to měla být další prémiová nemovitost v našem portfoliu. Rovněž půjde o polyfunkční objekt, budou zde obchody, restaurace, zábavní svět pro děti a rodiny, restaurace s vyhlídkou na celou Prahu a mnoho dalšího. Tamní obchodní pasáží denně projde okolo 50 tisíc lidí.

V prvním patře máme nájemce pro 15 restaurací, od burgerů, až po japonskou kuchyni. Bude to například Popeyes, Burger King a další. Další patra nabídnou zábavní koncepty pro děti a celé rodiny, na střeše návštěvníci najdou další restauraci s unikátní vyhlídkou na panorama Prahy. V těch místech dřív byly technologie, které se nám podařilo přemístit, protože ten prostor si nesporně zaslouží toto exkluzivní využití.

OD Máj
Obchodní dům Máj po rekonstrukci

Co vaše plány na letošní rok, na jaký výnos fond Realita cílí? Připravujete akvizice dalších nemovitostí?

M. Klán: Fond by měl dokoupit palác Bristol a budeme chtít do portfolia i Máj. Rozhlížíme se však po celém trhu, protože příležitostí je mnoho. Na trhu vidíme projekty i nemovitosti, které se nám velmi líbí, takže se nabízí mnoho možných akvizic i jinde, chceme se i nadále zaměřovat především na polyfunkční projekty zejména v centru Prahy. O úspěšnosti projektu totiž rozhoduje především místo!

V. Klán ml.: I to je důvod, proč vybíráme do našeho portfolia přednostně prémiové nemovitosti v centrech velkých měst. Kromě Prahy, kterou známe nejlépe, nás zajímají ještě Brno, Plzeň nebo Ostrava.

Nepřemýšlíte o nějakém dalším fondu? Před rokem jste to myslím zmínili…

V. Klán ml.: Rádi bychom spustili fond kvalifikovaných investorů, možná ještě v tomto roce. Zatím je to ale s otazníkem.

M. Klán: Aktuálně se ale soustředíme na fond Realita, i když v delším časovém horizontu zřejmě přidáme nějaké další fondy, třeba jinak zaměřené.

Už máme za sebou první čtvrtletí – jak se daří vaší společnosti a fondu v letošním roce?

M. Klán: Aktuální výnos za první kvartál činí zhruba 2.04 %, což vypadá velmi slibně. Co se týká růstu počtu klientů, je to podobné jako v loňském roce, takže jejich počet se zvyšuje asi o 30 %.

Podílíte se i nadále na řízení AMADEUS Real Estate a daří se vám i nějaké synergie s ATRIS IS? A jak byste vlastně zhodnotili dosavadní hodnocení v čele vaší investiční společnosti?

V. Klán ml.: Myslím, že se ideálně doplňují oba segmenty – real estate a finance. Synergie fungují skvěle, můžeme zde naplno uplatnit naše know-how a zkušenosti se správou nemovitostí.

Já osobně mám na starosti více právě správy nemovitostí a velmi mě těší, že naše práce přináší výnos našim klientům.

M. Klán: I já jsem spokojen, nicméně chceme i nadále pracovat na další expanzi a rozvoji – a vidím spoustu věcí, kde je prostor pro zlepšení. Na tom budeme samozřejmě neustále pracovat.

A co vaše plány v rámci AMADEUS Real Estate?

V. Klán ml.: Máme chuť hledat stále nové projekty. Aktuálně je před námi otevření obchodního domu Máj po velké rekonstrukci, začneme nejdéle do dvou let stavět velký polyfunkční projekt AMESIDE v Plzni. Je to zhruba 200 tisíc metrů čtverečních – bude to vlastně úplně nová čtvrť v centru města, kousek od nádraží nebo Plzeňského pivovaru. Nabídne rezidenční bydlení, kancelářské plochy nebo obchodní prostory.

M. Klán: Máme sice vyhlédnutých i pár dalších rezidenčních projektů, nicméně nyní se soustředíme na ty dva zmíněné.

Letos nabízí finanční trh mnoho příležitostí včetně DIP. Považujete to také za obchodní příležitost a jak ji případně chcete využít?

M. Klán: Dlouhodobý investiční produkt náš fond nabízí klientům od začátku února. Nemovitosti jsou podle nás z hlediska dlouhodobého horizontu nejatraktivnější. A klienti se na to už ptají.

V. Klán m.: Myslím že by to mohlo přivést k investicím mnoho nových lidí. Musí se jim to ale správně vysvětlit. Ale je to běh na delší trať.

A co vaše dlouhodobá strategie a vize rozvoje obou společností? Kde se vidíte za nějakých pět deset let?

M. Klán: Dlouhodobě zůstáváme u svého zaměření na prémiové nemovitosti, chceme náš fond zvětšovat, nabízet zajímavou investiční příležitost klientům a stabilní výnos, aby byli spokojeni.

V. Klán ml.: Stejně tak v AMADEUS Real Estate budeme pokračovat v nastavené strategii.

Shodnete stále jako bratři při řízení firmy? Jak máte rozdělené kompetence? A mluví vám do toho občas otec?

V. Klán ml.: Myslím, že se skvěle doplňujeme, obě firmy řídíme společně. Mě baví spíš development a bratr má větší know-how ve financích.

M. Klán: Je to rodinná firma, toho si ceníme. A s tátou se samozřejmě radíme.

Do čeho investujete vy sami?

M. Klán: Do DIP a do našeho fondu! Věříme tomu, co děláme.

A při čem nejraději relaxujete při tak náročné práci?

V. Klán ml.: Vždy si rád najdu čas na sport, zejména na fotbal.

M. Klán: Já jsem na tom podobně.

VK

Václav Klán ml., člen správní rady AMADEUS Real Estate a člen dozorčí rady ATRIS IS

Václav zodpovídá za řízení projektů, správu nemovitostí a vnitřní management.

Oblast realit byla pro jeho kariéru přirozenou volbou, a to nejen kvůli rodinné tradici. Vtáhla ho různorodost práce a realizace hodnotných staveb, které přetrvají po generace.

MK

Martin Klán, člen správní rady AMADEUS Real Estate a člen dozorčí rady ATRIS IS

Martin má zodpovědnost za přípravu a realizaci našich developerských projektů.

Aktivně vyhledává nové developerské příležitosti – nejčastěji v oblasti retailu nebo urbanismu.

***

ATRIS investiční společnost

Na trhu působí od roku 2007 a od roku 2009 spravuje nemovitostní fond Realita, který v současné době spravuje 23 nemovitostí po celé ČR, především zdravotnických, průmyslových, administrativních, obchodních nebo bytových. Aktuální hodnota majetku fondu se pohybuje okolo 3,25 miliard korun.

Fond Realita dosáhl v roce 2023 zhodnocení 6,02 %. K dobrému výsledku přispěly především růst nájemného, nová akvizice objektu Delta v Praze 6 a také úspěšné prodeje méně perspektivních objektů z portfolia fondu. Prodány byly například dva starší administrativní objekty v Prachaticích, ubytovací areál v Rančířově nebo menší nemovitost v Přibyslavi.

Dlouhodobě patří fond Realita mezi nejlepší nemovitostní fondy, od doby svého založení dosáhl celkového zhodnocení 97,98 %. Již 14 let tak každoročně fond zhodnocuje prostředky svých klientů v průměru o 4,71 % p.a.