Na pražskou burzu vstupuje nový investiční fond

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Fond Pro arte zabývající se investicemi do umění, Pro arte (ISIN CZ0008044674), vstupuje na Burzu cenných papírů Praha.

Mezi investiční fondy obchodované na pražské burze vstupuje první fond, který svým akcionářům nabízí investice do výtvarného umění. Jde tak vůbec o první fond tohoto typu, který bude na regulovaném trhu burzy obchodován. Celková tržní kapitalizace nové emise v době jejího uvedení na burzu činí 56,47 mil. Kč. Zahajovací cena byla stanovena na 139 Kč za jednu investiční akcii fondu. Počet cenných papírů v emisi je 406 285 kusů.

„Investice do umění patří k vyhledávaným způsobům diverzifikace investičního portfolia. Je skvělé, že na pražské burze bude obchodován fond, který tuto možnost investorům nabízí“, říká Petr Koblic, generální ředitel Burzy cenných papírů Praha.

„Vstup na pražskou burzu je pro fond Pro arte dalším milníkem a těšíme se na nové příležitosti, které otevírá. Investorům nabízíme možnost ochránit a zhodnotit majetek v alternativním aktivu, které kromě finančního výnosu přináší i estetický zážitek,“ doplňuje Alexandra Bízková, finanční ředitelka Pro arte.

Pro arte SICAV

Pro arte, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. je fondem kvalifikovaných investorů, který zhodnocuje vložené finanční prostředky skrze nákup a prodej uměleckých děl. Již od roku 2012 efektivně spojuje pokročilé metody ekonomické analýzy s hlubokým porozuměním uměleckým dílům a jejich expertním posouzením. V současnosti má dvě desítky akcionářů a spravuje majetek ve výši 306 milionů korun. Historicky dosažený výnos od založení fondu je 5,5 % p.a.