Časopis pro profesionální finanční poradce

Na rok 2023 budou investoři vzpomínat v dobrém

Výnosnost jednotlivých aktiv v roce 2023 ovlivňovaly zejména makroekonomické problémy a geopolitická rizika. Spojené státy i EU nadále bojovaly s vysokou inflací, tu se dařilo snižovat centrálním bankám vyššími úrokovými sazbami jen pomalu. Efekt vyšších sazeb tlumil napjatý trh práce, když nedostatek pracovníků způsoboval silný tlak na růst mezd. Ten bránil rychlejšímu poklesu inflace. Nejrychlejší proces zvyšování sazeb americkým Fedem a historicky nejvyšší sazby v eurozóně stanovené ECB ale zabraly. Inflace v současnosti dosahuje v USA 3,1 % a v eurozóně 2,4 %, což je již blízko cílové hodnotě 2 %.

Dluhopisy svým výkonem za akciemi výrazně zaostávaly

I díky mnoha pobídkám jednotlivých států zvládly oba hlavní ekonomické celky těžké makroekonomické prostředí dobře. Zejména ekonomika USA ukázala velkou odolnost. Eurozóna sice balancuje na hraně recese, ale důležité je, že se naplnily optimistické předpovědi ekonomů ohledně „měkkého přistání“. A to i přes geopolitické napětí, které roste kvůli válce na Ukrajině a na Blízkém Východě. Investoři se těchto rizik ale nezalekli a přesvědčení ohledně měkkého přistání jim dodala odvahu natolik, že finanční trhy ovládla býčí nálada. Tu ještě podpořily nové technologie jako umělá inteligence.

Nakonec lze konstatovat, že tak jako byl rok 2022 rokem, ve kterém se investoři neměli kam před ztrátami schovat, na rok 2023 budou investoři vzpomínat v dobrém. Dařilo se především akciovým trhům. Americký index S&P 500 si od začátku roku připsal 23,4 % a technologický Nasdaq Composite 42,2 %. Panevropský index Euro Stoxx 50 vzrostl o 18,3 %. Dařilo se také japonským akciím, když si Nikkei 225 připsal 28,2 %. Naopak nedařilo se britským akciím, když tamní index FTSE 100 stoupl jen o 1,3 %. Výrazně zaostávaly i rozvojové trhy, když index MSCI Emerging Markets je výše pouze o 1,8 %. Nejhůře na tom byly ale čínské akcie reprezentovány indexem Hang Seng, který odepsal 16,6 %. Naopak ztráty čínských aktiv kompenzovaly ty indické (Nifty 50), které se obchodují na historických maximech a od začátku roku stouply o 17,9 %.

Dluhopisy svým výkonem za akciemi výrazně zaostávaly. Americké dlouhodobé vládní dluhopisy odepsaly až třetinu hodnoty a ty krátkodobé jsou kolem nuly. Globální dluhopisy ztratily přibližně desetinu hodnoty. Na nová maxima z důvodu geopolitických rizik a slábnoucího dolaru se vyšvihlo zlato, přičemž od začátku roku si připsalo 13,1 %. Vítězem roku se ale stává Bitcoin, který vzrostl až o 158 %, když se investorům vrátil optimismus, který podpořily vyhlídky na schválení bitcoinové ETF od BlackRocku a dalších velkých správců majetku a blížící se halving.

A jaký bude rok 2024?

Hned na začátku je třeba říci, že nikdo nemá křišťálovou kouli a neví, jak se budou vyvíjet finanční trhy v budoucnosti. Takto před rokem se investoři a analytici shodovali, že rok 2023 by mohl patřit dluhopisům a naopak, že akciím se kvůli vysokým úrokovým sazbám dařit nebude. Opak byl pravdou. Akciové trhy ovládla býčí nálada a přiblížily se svým historickým maximům. Naopak dluhopisy na svůj čas čekaly a začalo se jim dařit až na konci roku s výhledem na snižování úrokových sazeb.

Jelikož akciové trhy se již ze svých propadů v podstatě zotavily, investoři by neměli počítat s tak dobrým rokem, jaký byl ten 2023. Zejména americké a technologické akcie se mohou jevit i vzhledem k napjaté makroekonomické, ale i geopolitická rizika poměrně drahá. Akcie menších společností mají stále co dohánět a v prostředí nižších sazeb se jim může opět dařit. Lepší zítřky mohou mít před sebou i rozvojové trhy, které svým výkonem výrazně zaostávají, avšak právě ty mají další rok táhnout globální ekonomiku.

Příkladem je Čína, jejíž akcie se obchodují na úrovních před 14 lety, ale druhé největší světové hospodářství se bude muset nejprve vyrovnat s mnoha ekonomickými problémy a získat si zpět důvěru investorů. I z tohoto důvodu je velmi důležité nemít investiční portfolio zaměřené pouze na jeden trh, ale mít jej diverzifikované napříč akciovým trhem, ať už z hlediska geografie, tak z hlediska odvětví a velikosti kapitalizace.

S výhledem na další snižování inflace by se měla dále uvolňovat monetární politika a snižovat úrokové sazby, čehož následkem by měly být nižší výnosy na dluhopisech. Jelikož výnosy a cena dluhopisů mají inverzní vztah, může se v roce 2024 dluhopisům dařit. Pokud budou přetrvávat zvýšená makroekonomická rizika, můžeme počítat i s novými maximy zlata. Býčí nálada zase může podpořit poptávku po rizikových aktivech, jako jsou kryptoměny.

Věříme, že rok 2024 bude přát vyváženým diverzifikovaným portfoliím, která budou obsahovat jak různé akciové trhy a sektory, tak dluhopisy. Může se jednat například o známou investiční strategii 60/40, kdy 60 % portfolia tvoří akcie a 40 % dluhopisy. Takto před rokem, kdy na finančních trzích vládl pesimismus a mnozí strašili před finančním armagedonem, jsme vyjádřili v našem výhledu jediné přesvědčení, trhy se vzpamatují tak jako vždy předtím.

Nyní bychom rádi připomněli to nejdůležitější, to jaký bude rok 2024 až tak důležité není, protože pokud někdo investuje dlouhodobě a pravidelně, úspěšný výsledek se dostaví.

Marek Malina, analytik Portu

Aktuální číslo
Objednat »