Časopis pro profesionální finanční poradce

Na Rusko by platil „íránský“ model

Gas Pipeline With Russian And European Union Flags And Red Forbi
Gas Pipeline with Russian and European Union Flags and Red Forbidding Sign on a white background. 3d Rendering

Stačilo by se soustředit na ropu, která má pro Kreml větší význam než plyn. Podle údajů ruské centrální banky se loni vyvezla ropa a ropné produkty za téměř 180 miliard dolarů. Export ruského zemního plynu přes potrubí byl vyčíslen na 54 miliard dolarů.
Zároveň je EU na ruském plynu závislá asi ze 40 %, kdežto na ropě asi ze třetiny. Navíc lze výpadek ruské ropy snáze a pružněji nahradit z jiných zdrojů. Základní otázka samozřejmě zní, jak se pokud možno vyvarovat cenového šoku. Ten je navíc dvojsečný. Nejenže dopadá na západní spotřebitele, ale zároveň pomáhá Rusku – vyšší příjmy za dražší ropu by mu mohly do značné míry kompenzovat ztracené peníze z menšího prodaného množství.
U íránského embarga se lze inspirovat také v klíčovém nástroji, který by Kremlu výrazně zkomplikoval nakládání s vyplacenými penězi. Při nákupu ropy od Íránu platí, že peníze neplynou tamní vládě, ale zůstávají vázané na bankovních účtech ve třetích zemích a lze je použít jenom na dvoustranný obchod. Blokování takových „ruských“ peněz by byl navíc potenciální zdroj pro reparace poničené Ukrajině.

Aktuální číslo
Objednat »