Nadějná čísla z průmyslu

Průmyslová produkce v únoru meziročně reálně vzrostla o 0,7 %, meziměsíčně byla vyšší o 1,9 %. Hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o 8,8 %

Únorové výsledky průmyslu přináší mírný optimismus, a to jak v případě výroby, tak i nových zakázek. Nejenom, že se výroba meziměsíčně zvýšila, ale tentokrát nejde její nárůst pouze na vrub automobilového průmyslu. V černých m/m číslech byla většina průmyslových oborů, tedy i těch, které se oslnivými výsledky zrovna chlubit v posledních měsících nemohly.

Nadějně vypadají rovněž i zakázky, které se oproti lednu zvýšily o skoro o pět procent, a to zejména díky automobilovému průmyslu. Dění na evropském, a zejména německém, automobilovém trhu mohlo vzbuzovat obavy z dalšího směřování automotive v ČR. Z nových zakázek zatím přichází částečné uklidnění. Nakolik vydrží, ukážou až další čísla prodejů na evropském trhu.

Dobrou zprávou je, že pouze třetina sledovaných oborů nicméně má zakázky nižší než v lednu, konkrétně výroba kovů, elektrických zařízení a strojírenských výrobků.

Celkově jsou výsledky průmyslu za únor pozitivní. Částečně kompenzují slabší leden, ale na nějaké oslavy je zatím brzo. Už proto, že jde o první dobré číslo v řadě, i proto, že soft ukazatele za březen až tak oslnivé nebyly. Průmysl tak bude ještě chvíli balancovat na hraně v důsledku nevyzpytatelné domácí i zahraniční poptávky.

Petr Dufek, hlavní ekonom Banky CREDITAS