Nálada mezi zpracovateli zůstává pochmurná

Index nákupních manažerů z českého zpracovatelského sektoru v březnu zopakoval únorový výsledek, dosáhl hodnoty 44,3 bodu, a zůstává tak hluboko v pásmu značícím ochlazování aktivity.

Zatímco ještě donedávna trápila české zpracovatele hlavně obtížná dostupnost a rostoucí cena výrobních vstupů, nyní se karta obrací. Výrobních vstupů je dostatek a to dokonce do té míry, že poprvé od ledna 2020 jejich cena poklesla. Problémem naopak začíná být odbyt, když setrvale klesá objem nových objednávek. Snižuje se tedy i samotná výrobní aktivita, ovšem tempo tohoto propadu poněkud mírní zpracovávání dřívějších zakázek, které se nyní daří dohánět.

Vyznění březnového indexu nákupních manažerů je sice neradostné, ovšem podle nás se již může jednat o pomyslné dno, ze kterého bude následovat odražení. Jeho výsledky do značné míry korespondují s konjunkturálním průzkumem Českého statistického úřadu z průmyslového sektoru, který taktéž ukázal na neutěšenou současnou situaci, ale dává naději na brzké zlepšení. Podle něj čeští průmyslníci očekávají v nadcházejícím čtvrtletí zlepšení ekonomické situace, objemu výroby i exportu a naopak mírní předchozí obavy z nutnosti snižování zaměstnanosti. Vývoj na trzích s komoditami pak naznačuje, že bude pokračovat úleva ze strany cen výrobních vstupů, a to včetně těch energetických. Podle nás je tedy pouze otázkou času, kdy se toto promítne i do vyšší poptávky, což bude poslední impuls nutný pro oživení. To tak podle našeho názoru přijde již v průběhu nadcházejícího čtvrtletí.

Vít Hradil, hlavní ekonom CYRRUS