Nálada v ekonomice se mírně zlepšila

Podle aktuálních údajů Českého statistického úřadu se celková nálada v tuzemském hospodářství v prosinci vylepšila. Nikoli však plošně. Zatímco podnikatelský sentiment se svezl na optimistických očekáváních v průmyslu, spotřebitelé byli před koncem roku zase o něco pesimističtější.

Souhrnný indikátor důvěry se meziměsíčně znovu mírně zvýšil o 0,3 bodu na hodnotu 93,4. Indikátor důvěry podnikatelů vzrostl o 1,7 bodu na hodnotu 95,2, ale indikátor důvěry spotřebitelů se snížil o 5,8 bodu na hodnotu 84,9.

Důvěru českých spotřebitelů nabourávají jejich negativní očekávání pro rok 2024, pokud jde o celkovou situaci v ČR, tak i jejich vlastní finanční. Vedle toho se tentokrát navíc zvýšily obavy z nezaměstnanosti i dalšího růstu cen, které jsou tak v kontrastu s oficiálními ekonomickými výhledy pro nadcházející rok. Domácnosti zřejmě ovlivnily diskuse ohledně zvyšování cen energií a jejich důsledků, které se zde od listopadu hojně vedly. Nezbývá, než počkat na rozpis nových záloh a ceníky energetických společností, kde se ukáže, jak to ve skutečnosti dopadne.

Kromě optimistických očekávání v průmyslu, který očekává zvýšení poptávky – a tedy i výroby – už během prvního čtvrtletí, jsou zajímavá i zvýšená inflační očekávání v tomto odvětví. Zatímco posledního půl roku byly firmy v tomto směru skeptické, nyní už více věří, že budou moci ceny svých výrobků opět zvyšovat. Už poměrně brzo se dozvíme, jestli jim to současná situace vůbec dovolí. Ne náhodou je i centrální banka napnutá, pokud jde o přeceňování na přelomu roku.

Celkově se dá říct, že do nového roku vstupuje česká ekonomika – s výjimkou optimistického průmyslu – spíše s obavami. Vzhledem k očekávánému výraznému poklesu inflace, jsou však možná tyto obavy až příliš velké.

I když se hned nejspíš nedá očekávat rychlý restart a dohánění loňského skluzu, který nás opět vzdálil od předcovidové startovací úrovně, situace v českém hospodářství by měla být přece jen příznivější než letos. Hlavním rizikem zůstává vývoj u našich hlavních obchodních partnerů, kteří však zatím optimismem zas tak nehýří.

Petr Dufek, hlavní ekonom Banky CREDITAS