Nápověda, kam až vyletí ceny

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Index výrobních cen (PPI) v březnu meziměsíčně +4,2 % (odhad +1,9 %), což znamená meziroční nárůst o 24,7 %, kdy tržní odhad očekával jen 23,3 %. Je zřejmé, že se do cen výrobců již silně promítá explozivní nárůst cen energií.

V zemědělství se ceny zvýšily o 27,2 % po únorovém růstu o 22,9 %. V průmyslu zrychlil růst na 24,7 % z 21,3 % a ve stavebnictví na 10,4 % z 9,9 %.

Ceny tržních služeb pro podniky byly v březnu meziročně vyšší o 4,9 %, zatímco v únoru o 4,3 %. Podle revidovaných údajů ČSÚ se ceny zvyšovaly také v meziměsíčním srovnání: v zemědělství to bylo o 5,4 %, v průmyslu o 4,2 %, ve stavebnictví o procento a ceny tržních služeb pro podniky vzrostly proti letošnímu únoru o 1,4 %. Ceny výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele.

Ještě horší zprávu přinesl dnes spolkový statistický úřad: výrobní ceny v Německu se v březnu meziročně zvýšily o rekordních 30,9 %. Upozornil zároveň, že březnová data už odrážejí první dopady války na Ukrajině. Za růstem výrobních cen stály především ceny energií, které se meziročně zvýšily o 83,8 %.