Návštěvnické centrum ČNB se poprvé otevřelo veřejnosti

Nová interaktivní expozice ČNB se setkala s velkým zájmem a ohlasem veřejnosti. Hravý svět bankovek a ekonomiky návštěvníci z řad široké veřejnosti vůbec poprvé navštívili v sobotu 21. května 2022. Vyzkoušeli si například, jak jízdou na inflačním rotopedu udržet inflaci na dvouprocentním cíli nebo jak ochránit finanční instituci před pádem. Hlavní vchodem v ulici Na Příkopě prošly v den slavnostního otevření bezmála tři tisícovky návštěvníků.

„K vytvoření expozice o současnosti centrálního bankovnictví nás přivedl zájem veřejnosti o ČNB, potvrzený průzkumy, velká poptávka po expozici „Lidé a peníze“ ze strany škol a současně její omezené zaměření pouze na historii. Nová expozice „Za měnou“ využívá moderní interaktivní a audiovizuální prvky a rozšiřuje nabídku osvěty v oblasti finanční a ekonomické gramotnosti. Návštěvnické centrum přibližuje žákům, studentům i široké veřejnosti hlavní úkoly, činnosti a fungování současné ČNB včetně jejích hodnot – nezávislosti, transparentnosti a odbornosti,“ uvedl guvernér Jiří Rusnok.

nově otevřené expozici Za měnou umístěné v bývalé bankovní hale se návštěvníci zábavnou formou seznámí s tím, co dělá centrální banka, jak její činnost ovlivňuje život každého z nás i jak jí každý s jejími úkoly může pomoci. Návštěvníci se například zúčastní jednání bankovní rady ČNB, připomenou si nejvýznamnější milníky v historii české a československé koruny při rozhovoru s dobovými bankovními úředníky, kteří na ně promluví z unikátních transparentních dotykových displejů, nebo si vyzkouší, jak je obtížné rozhodovat o nastavení úrokových sazeb tak, aby se podařilo udržet inflaci na 2% cíli.

Po roce se veřejnosti opět otevřela i oblíbená expozice Lidé a peníze v prostorách původního trezoru, která se zaměřuje na prezentaci historie peněz a centrálního bankovnictví. V těchto neobvyklých prostorách mohou vidět mimo jiné také výjimečnou zlatou minci s nominální hodnotou 100 mil. Kč, která váží přes 130 kg a je největší svého druhu v Evropě a druhá největší na světě.

Ve slavnostní den byl pro všechny návštěvníky připraven i doprovodný program, jako třeba ukázka práce Policie České republiky, aktivity partnerů ČNB pro výrobu mincí a bankovek – České mincovny a Státní tiskárny cenin – či vystoupení Hudby Hradní stráže a Policie České republiky.

Do nabídky Návštěvnického centra patří také expozice Lidé a peníze v Brně, a v neposlední řadě Archiv ČNB a odborná knihovna v Praze. Centrum dále postupně nabídne workshopy, odborné semináře a krátkodobé výstavy. První krátkodobá výstava představuje sídlo České národní banky prostřednictvím fotografií známého českého fotografa Herberta Slavíka.

Nové Návštěvnické centrum ČNB je dosud největším počinem ČNB na podporu finanční a ekonomické gramotnosti a dalším milníkem ve snaze centrální banky o větší otevřenost vůči široké veřejnosti. Expozice jsou instalovány ve dvou podlažích hlavní budovy ústředí ČNB v ulici Na Příkopě v Praze na ploše více než 1 000 m2. Návštěvnické centrum bude otevřené pět dní v týdnu – od úterý do soboty. Návštěvy v pracovní dny je možné již nyní rezervovat prostřednictvím rezervačního systému na webu nc.cnb.cz. Vstup v sobotu bude možný bez objednání dle kapacity centra.

Návštěvnické centrum ČNB

Adresa
Návštěvnické centrum ČNB
Na Příkopě 28
Praha 1

Otevírací doba
úterý–pátek: 9.00–17.00 (pro větší kolektivy nutnost rezervace, jednotlivci bez rezervace)
sobota: 10.00–18.00 (bez nutnosti rezervace)

Prázdninová otevírací doba
úterý–pátek: 9.00–17.00 (bez nutnosti rezervace)
sobota: 10.00–18.00 (bez nutnosti rezervace)