Návštěvnické centrum ČNB slaví 2. narozeniny

Bohatý celodenní program plný vzdělávacích a tvořivých aktivit, soutěží, prohlídek stálých i krátkodobých výstav, zábavy a nových informací pro celou rodinu. Tak budou vypadat 2. narozeniny Návštěvnického centra České národní banky (ČNB) v sobotu 1. června. Součástí programu bude slavnostní vyhlášení vítěze druhého ročníku Ceny guvernéra ČNB za mimořádný přínos pro rozvoj finanční a ekonomické gramotnosti. Vstup je zdarma.

V sobotu 1. června od 10 do 18 hodin na vás v České národní bance v Praze čeká spousta zábavy a vzdělávacích aktivit pro děti i dospělé. Vedle návštěvy dvou stálých expozic se děti mohou těšit na tvoření ve workshopových místnostech i tvarovací balónky, jejich dospělý doprovod pak rovnou na dvě speciální komentované prohlídky oblíbené výstavy Svět bankovek Oldřicha Kulhánka nebo stomilionovou zlatou minci, která je stálým exponátem výstavy Lidé a peníze. Celá rodina si také bude moci vyzkoušet, kdo má dost síly na to, aby zvednul cihlu zlata. Kouzla nejen s penězi si pro narozeninový den připravil kouzelník Pavel Dolejška, který bude celým programem provázet.

expozice_praha_2019_DSC07281

Součástí programu bude slavnostní vyhlášení vítěze druhého ročníku Ceny guvernéra České národní banky Aleše Michla za přínos k rozvoji finanční a ekonomické gramotnosti. Jejím cílem je každoročně ocenit, podpořit a propagovat tvůrce projektů, které mají zásadní význam pro rozvoj finanční a ekonomické gramotnosti v České republice. Vítězkou loňského prvního ročníku se stala učitelka z Vimperka Jana Doležalová. Do druhého ročníku lidé prostřednictvím webu ČNB nominovali celkem 28 osob. O vítězce či vítězi rozhodne guvernér na základě doporučení poradního týmu.

expo_panorama_3

Hlavní body programu

10.00 Otevření Návštěvnického centra

11.00 Předání Ceny guvernéra ČNB za přínos k rozvoji finanční a ekonomické gramotnosti

12.00 Komentovaná prohlídka výstavy „Svět bankovek Oldřicha Kulhánka“

15.00 Komentovaná prohlídka výstavy „Svět bankovek Oldřicha Kulhánka“

18.00 Uzavření Návštěvnického centra

2. narozeniny Návštěvnického centra ČNB

Kdy: sobota 1. června, 10.00–18.00

Kde: Česká národní banka, Návštěvnické centrum, Na Příkopě 28, Praha 1

Vstupné: zdarma a bez předchozí rezervace

Návštěvnické centrum ČNB

Návštěvnické centrum ČNB ve svých expozicích v Praze a v Brně poskytuje návštěvníkům informace o ekonomických tématech, historii naší měnové politiky i centrálním bankovnictví. Pražské centrum tvoří dvě stálé expozice Za měnou a Lidé a peníze. První z nich přibližuje centrální banku, její vliv na běžný život lidí a také to, jak mohou lidé přispívat k naplňování cíle ČNB.

Expozice Lidé a peníze v původním trezoru ukazuje historii peněz a měnový vývoj. Dominantou je stomilionová zlatá mince, vidět lze i jiné vzácné artefakty, a návštěvníci si mohou dokonce potěžkat zlatou cihlu. Brněnské expozice poskytují návštěvníkům možnost objevit moravská specifika naší peněžní historie i nahlédnout do ateliéru a poznat tvorbu významného medailéra Jiřího Harcuby.

Součástí nabídky Návštěvnického centra jsou také krátkodobé výstavy, tematické dny a další doprovodný program. Aktuální otevírací doba a další informace jsou dostupné na webu nc.cnb.cz. Veškerá nabídka je zdarma.