Navýšení limitu pro vstup do režimu paušální daně je správné. Rozdělení do pásem je nešťastné, protože systém zase o něco zesložiťuje. Doufejme, že vláda ještě od rozdělení do pásem upustí. Celkově ale i při jeho zahrnutí převažují pozitiva nad negativy vládního opatření.
Paušální daň totiž osobám samostatně výdělečně činným zkracuje čas, který musejí věnovat „papírování“. Jedna paušální daň – a jedna pravidelná měsíční platba – nahrazuje jak samotnou daň, tak i pojistné na sociální a zdravotní pojištění. Odpadá navíc nutnost podávat daňové přiznání. A zvýšení limitu znamená, že na toto zlepšení vlastní situace dosáhne větší okruh činorodých lidí, kteří živí tuto zemi i její vládu.
Živnostníkům paušální daň ušetří čas a papírování, neboť nebudou muset komunikovat se třemi různými úřady, ale jen s jedním. Zbaví se složité administrativy, a navíc budou mít klid od případných kontrol z finančního úřadu. Takže i pokud to veřejnou kasu o nějaké peníze připraví, ty se více než vrátí, protože podnikat bude více lidí, včetně mladých. A hlavně včetně těch, které nyní přílišné papírování odrazuje, takže odcházejí raději neproduktivně intrikovat a leštit kliky do korporátu nebo lelkovat do státní sféry.
Celkově se podle předloňských odhadů měla paušální vyplatit zhruba 140 tisícům poplatníků, nakonec se do režimu přihlásilo jen něco přes 70 tisíc OSVČ. Po zvýšení limitu lze očekávat pro příští rok přihlášení dalších zhruba 50 tisíc OSVČ. Je to stále docela málo, ale lepší než nic. Snad státu jednou opravdu dojde, že jej neživí ani odbory, ani státní zaměstnanci, ani důchodci, ale právě podnikatelé a živnostníci.
Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank