Ne úplně snadný rok pro investory

Budou hrát do karet investicím inflace a rostoucí úrokové sazby?

V oblasti investic se poradenským společnostem v posledních dvou letech velmi daří, loni se růst téměř u všech pohyboval na dvouciferných hodnotách. A dařit se jim bude zřejmě i letos. Vysoká inflace spolu s rostoucími úrokovými sazbami budou hrát investicím do karet, říká Jan Šimek, ředitel komunikace a PR společnosti SAB servis. Hovořili jsme s ním o tom, jak vidí investice v letošním roce.

Jak byste zhodnotil segment investic v roce 2021? Zaznamenali jste ve vaší společnosti růst zájmu klientů?

Celkový provizní obrat naší firmy vzrostl o 67 % na 994 mil. Kč. Nejrychleji rostoucím segmentem byly hypoteční úvěry, provizní obrat v tomto segmentu vzrostl o 126%. A hned na druhém místě u nás skončily investice, u kterých se provizní obrat více než zdvojnásobil, přesně rostl o 108%. Takže ano, díky velmi příznivé ekonomické situaci se investicím mimořádně dařilo.

Nejsme však jen pasivní příjemci tržní situace, celou oblast investic jsme opět výrazně rozvíjeli. Získali jsme nového obchodního manažera pro oblast investic, Alana Ibrahima, který nastavil nový model vzdělávání a dokončil propojení s novými producenty, například s Edwardem Viktora Hostinského.

Jaký je váš výhled v oblasti investic na letošní rok?

Vysoká inflace spolu s rostoucími úrokovými sazbami budou hrát investicím do karet. A to hned dvakrát. Za prvé, klienti se budou chtít chránit před inflací, a budou tak více ochotní investovat. Za druhé očekáváme, že se výrazně ochladí hypoteční trh, a tak i někteří poradci budou dohánět to, co kvůli hypotečnímu boomu odkládali, budou klientům „dodělávat“ investice a pojistky.

Co byste doporučil středně dynamickému klientovi s pětiletým horizontem s 0,5, 1 a 3 mil. Kč?

Jsme servisní firma, do obchodní politiky poradenských firem, tedy našich partnerů, nezasahujeme. Oni rozumí obchodu, my se soustředíme na naši přidanou hodnotu a tou jsou funkční systémy, dodržování legislativy atd.

V oblasti investic to znamená, že poradenské firmy a jejich poradci mohou využívat obrovskou škálu producentů a jejich investičních nástrojů, ale zároveň musí dodržovat platnou legislativu. My na pozadí automaticky porovnáváme data ze záznamu o schůzce s klientem a investiční dotazník s navrženým řešením, které musí odpovídat cílovým trhům klienta. Striktně oddělujeme naši přidanou hodnotu od přidané hodnoty poradenských firem, jak nastavit portfolio je jejich know-how a jejich přidaná hodnota!