Německo v problémech

Německo deficit

Německá ekonomika se může znovu stát „nemocným mužem Evropy“, kterým byla už před dvěma desetiletími. Největší evropská ekonomika strávila celé roky tím, že budovala energetické vztahy s Ruskem a prosazovala export do Číny. Teď má před sebou jedovatý koktejl rizik.

Kvůli své silné závislosti na zpracovatelském sektoru je na narušení ruských dodávek energií citlivější než jiné porovnatelné evropské státy. Výsledkem je hrozba recese a vyšších cen, což němečtí zákazníci sledují s nelibostí.

„Německo je katastrofální ekonomické situaci,“ domnívá se podle Bloombergu Aline Schiling, ekonomka ve společnosti ABN Amro. „Znepokojení nad jeho vyhlídkami je na místě.“ Podle této ekonomky německá produkce v druhém čtvrtletí klesne Její názor sdílejí i ekonomové v Bank of Americe Merrill Lynch a Banco Santander. Konsensus Bloombergu je ale pořád pro růst o 0,4 %. Evropská komise předpokládá, že pomalejší růst než Německo bude mít letos jenom Estonsko. Z podobných důvodů, jen je Rusku geograficky blíže.