Německu hrozí recese

Pokud válka na Ukrajině eskaluje a vyústí v embargo na dovoz plynu, slabší poptávku a ve větší nejistotu, ocitne se německá ekonomika v recesi. Ve své pravidelné měsíční zprávě uvedla německá centrální banka, že HDP by se tak v letošním roce snížil téměř o 2 %.

Německá vláda podle agentury Reuters zvýší kvůli dopadům ruské invaze na Ukrajinu výhled letošní inflace na 6,1 %, když ještě v lednu Berlín očekával celoroční míru inflace 3,3 %. Až na příští rok očekává zmírnění tempa růstu spotřebitelských cen na 2,8 %.

Nečekaně lepší výsledek ukázal ale německý Ifo index za měsíc duben. Zatímco trh očekával další pokles, index rostl jak v hodnocení aktuální situace, tak i v budoucích očekávání. Celkově index stoupl o jeden bod na 91,8, ale kombinace vysoké inflace, války na Ukrajině a pokračujících nedostatků materiálů představuje hrozbu slabšího ekonomického výsledku

Německa ve druhém čtvrtletí tohoto roku. Asi 40 % německých podniků pociťuje dopady rostoucích cen energií a téměř polovina firem kvůli tomu hodlá omezit investice. Účty za plyn a elektřinu pro německé domácnosti, které uzavírají nové smlouvy, dosáhly minulý měsíc rekordní výše.