Nemovitosti jsou sázka na jistotu

Václav Klán ml. a Martin Klán, členové správní rady Amadeus Real Estate a dozorčí rady TESLA investiční společnosti

Novými majoritními majiteli TESLA investiční společnosti jsou bratři Martin a Václav Klánovi, kteří se dosud v rámci řízení rodinné skupiny Amadeus Real Estate věnovali oblasti developmentu a realit. Nákupem 100% podílu ve Wealth Management Services, což je mateřská společnost TESLA IS, tak v polovině loňského roku vstoupili nově i do oblasti finančních trhů, konkrétně nemovitostních fondů.

Prostřednictvím investiční společnosti a jí spravovaných nemovitostních fondů chtějí nyní Martin a Václav Klánovi investorům nabídnout léty prověřené know-how a zkušenosti v oblasti investic do nemovitostí a developmentu. Zaměří se rovněž na posílení pozice TESLA investiční společnosti prostřednictvím vytvoření dalších fondů včetně fondů kvalifikovaných investorů. Rádi by také získali pod správu již existující atraktivní fondy. Portfolio investic rozšíří o prémiové projekty skupiny Amadeus Real Estate, jako je například Obchodní dům Máj, kde právě probíhá celková rekonstrukce a kde jsme si také povídali a fotili oba bratry.

V polovině loňského roku jste se stali novými majoritními majiteli TESLA investiční společnosti. Proč jste se pro tuto transakci rozhodli?

Martin Klán: Rozhodli jsme se rozšířit naše podnikání i mimo oblast developmentu. Je to podle nás dobrá diverzifikace našeho portfolia. A byla to v danou chvíli nejlepší možná investice.

Václav Klán: Nemluvě o tom, že nás tento segment vždycky hodně zajímal.

Co se vám od té doby podařilo v rámci investiční společnosti uskutečnit a na co jste se v minulém roce zaměřili?

V. Klán: Během uplynulého tři čtvrtě roku jsme se zaměřili na stabilizaci týmu, rozšíření týmu obchodních zástupců a další provozní záležitosti.

M. Klán: Stabilizace byla nutností, protože jsme společnost kupovali v době, která nebyla pro nemovitostní fondy úplně příznivá. Kvůli panice lidé vybírali peníze, rostly úrokové sazby…

Podílíte se i nadále na řízení Amadeus Real Estate. Plánujete i nějaké synergie s TESLA IS?

M. Klán: Samozřejmě, chceme především výrazně posílit otevřený podílový fond Realita, který má dnes ve správě okolo dvou miliard korun. Rádi bychom také sdíleli naše know-how v oblasti správy nebo akvizic nemovitostí, které přináší lepší výnosnost pro naše klienty. Věřím, že máme trhu co nabídnout.

Prozraďte nám o zmíněném fondu něco více? Kdo je vaším typickým investorem?

V. Klán: Výnos za loňský rok činil 5,88 procenta, od založení v roce 2009 je to již 85 procent, takže průměrná roční výnosnost se pohybuje okolo 4,5 procenta. A pochopitelně chceme, aby se toto číslo zvyšovalo. Proto jsme rozšířili tým obchodních zástupců, jak jsem už zmínil.

M. Klán: Investují s námi lidé napříč celou společností, ze všech věkových kategorií.  Mezi našimi investory jsou muži i ženy a pestré je i rozpětí částek, které u nás investují.

Se kterými externími sítěmi spolupracujete?

M. Klán: Spolupracujeme s většinou zprostředkovatelů na trhu. Jen od doby, kdy jsme vstoupili do TESLA IS, se nám podařilo rozšířit tuto spolupráci o pět dalších zprostředkovatelských sítí. A plánujeme i další rozšiřování tohoto portfolia.

Jaké další novinky plánujete? Co třeba nějaké nové fondy nebo fond kvalifikovaných investorů?

V. Klán: Rozhodně se chceme vydat touto cestou a přidávat fondy se zaměřením nejen na nemovitosti, a to především kvůli diverzifikaci portfolia našich klientů – přestože nemovitostem stále věříme. Jestli to bude otevřený podílový fond, nebo fond kvalifikovaných investorů, to zatím není rozhodnuté. Ale fond kvalifikovaných investorů s nemovitostním portfoliem bychom určitě rádi přidali.

M. Klán: Nemovitosti jsou podle našeho názoru i dnes, v době vysoké inflace a dalších ekonomických nejistot, sázka na jistotu, a vyplatí se do nich investovat. Určitě by měly být součástí každého portfolia.

Když zmiňujete inflaci – naučila konzervativní Čechy investovat?

M. Klán: Rozhodně ano. Přestože v jednu chvíli na trhu zavládla panika a výprodeje, ale stejně rychle to vše odeznělo. Lidé viděli stabilní výnosy.

V. Klán: A nebyl to jen loňský rok. Lidé investují postupně stále více, jejich finanční gramotnost se neustále zvyšuje. Koneckonců je to vidět i na výsledcích AKAT ČR, které ukazují, že lidé mají v investicích už více než bilion korun.

M. Klán: Navíc ti, kteří uvažovali o koupi investičního bytu, kvůli vysokým sazbám a přísným podmínkám ČNB odložili svoji investici a připravené peníze vložili do nějakého fondu. Ten jim může přinést třeba i vyšší výnos než pronajímaný byt nebo spořicí účet v bance.

Mluvíme-li o nájemním bydlení, které je teď na vzestupu, nabízíte ho i ve vašich projektech v rámci Amadeus Real Estate?

M. Klán: Ano, dokonce v několika z nich. Je to třeba projekt v Dlouhé ulici v Praze. A přestože aktuální ekonomická situace obecně v ČR není úplně ideální, funguje to velmi dobře.

Na jaké typy nemovitostí se v oblasti developmentu a realit vlastně zaměřujete?

V. Klán: Jsou to především polyfunkční objekty, kde jsou dole obchodní prostory, dále několik pater kanceláří a nad nimi pak nájemní byty. Takových projektů máme několik. Pak jsou to i monofunkční projekty například pro rezidenční bydlení, třeba v Praze 13 nebo v Holešovicích v Praze 7, i když dole bývá nějaký parter pro obchody. Takové projekty jsou velmi atraktivní pro nájemní bydlení, především kvůli lokalitě a blízkosti metra.

M. Klán: Třeba náš polyfunkční projekt v Plzni spojuje i více funkcí než jsou ty tři základní, tedy bytovou, kancelářskou a obchodní. Mohou tam být další „podfunkce“ jako sdílené kanceláře, zábavní centrum, gastronomie, veřejné prostory včetně náměstí, zeleň, odpočinkové zóny. V podstatě jde o novou čtvrť. Tímto směrem chceme jít do budoucna, i kvůli diverzifikaci portfolia jak našich projektů, tak nabídky v investiční společnosti.

Ale třeba váš aktuální projekt obchodního domu Máj je pouze komerční…

M. Klán: To je pravda, ale tady i kvůli stávajícím dispozicím nebylo možné byty začlenit. Navíc to je a vždy byl obchodní dům, jeden z nejznámějších. My jen přidáme k obchodům v horních patrech zábavní a zážitkovou funkci.

Nicméně tady hraje svou roli především lokalita. Například pasáží ve vedlejším Quadriu projde denně kolem 45 tisíc lidí a před Májem zhruba 90 tisíc lidí.

Vraťme se ještě k TESLA investiční společnosti – jaké jsou vaše dlouhodobé plány? Budete třeba měnit strategii?

V. Klán: Měnit strategii zatím neplánujeme, ale nových myšlenek máme hodně. Zatím jen o sobě chceme dát víc vědět, že je na trhu sebevědomá společnost, která má co nabídnout. Postupně budeme přinášet nové produkty, minimálně jeden nový fond představíme ještě v letošním roce.

M. Klán: V rámci fondu Realita se soustředíme na prémiové nemovitosti. Naší dlouhodobou strategií je zde nabízet nemovitosti v zajímavých lokalitách a na hlavních třídách – a budou to i nemovitosti z našeho portfolia.

Přemýšlíme, že bychom do fondu vložili například obchodní dům Máj, který každý zná – a je to opravdu prémiová lokalita a ojedinělý projekt. Možná také již zmíněný palác Bristol v Dlouhé ulici, kousek od Staroměstského náměstí.

V. Klán: Prostě chceme lidem ukázat, že to myslíme vážně, a nabídnout jim atraktivní prémiové projekty.

Zabýváte se investicemi do nemovitostí. Jsou takové investice i dnes, v době vysoké inflace a ekonomických nejistot, výhodné? Co byste potenciálním investorům poradili, kam investovat?

M. Klán: Do našeho fondu, samozřejmě! 🙂

V. Klán: Nemovitosti by měly být součástí každého konzervativního portfolia, alespoň v řádu několika procent. Jde o stabilní, výnosové aktivum, jehož hodnota dlouhodobě roste, navzdory krizím. Diverzifikace je velmi důležitá.

Řídíte dvě společnosti – je to hodně náročné? A jak máte rozdělené mezi sebou kompetence?

V. Klán: Je to přesně tak, každý z nás má svoji oblast, kterou řídí. Já mám například v Amadeus Real Estate na starosti architekty, rekonstrukce a další technické záležitosti. Bratr se zase zabývá financemi, pronájmem a vyhledáváním nových příležitostí. Myslím, že nám to funguje docela dobře, i když jsou samozřejmě i dny, kdy to nejde snadno. Ale navzájem se respektujeme.

M. Klán: Naprosto souhlasím, lépe bych to neřekl. Navíc každého z nás daná oblast i více baví. Jsme vlastně diverzifikovaní i v rámci rodiny.

V. Klán: Co se týká řízení, tak v investiční společnosti máme na tuto oblast tým lidí. My jsme akcionáři, členové dozorčí rady. V rámci Amadeus Real Estate fungujeme stejně jako doposud.

Co vás baví více – investice, anebo development?

M. Klán: V developmentu se pohybujeme už mnoho let, takže finance jsou pro nás novou oblastí. Nicméně mne hodně baví, jak je to spojené s nemovitostmi a fondem.

V. Klán: Souhlasím, dívám se na to podobně. Je to hodně propojené, i když v každé oblasti řešíme něco trochu jiného.

***

DSCF1743_500

Václav Klán ml., člen správní rady Amadeus Real Estate a člen dozorčí rady investiční společnosti

Václav zodpovídá za řízení projektů, správu nemovitostí a vnitřní management.

Oblast realit byla pro jeho kariéru přirozenou volbou, a to nejen kvůli rodinné tradici. Vtáhla ho různorodost práce a realizace hodnotných staveb, které přetrvají po generace.

Martin Klán, člen správní rady Amadeus Real Estate a člen dozorčí rady TESLA investiční společnosti

Martin má zodpovědnost za přípravu a realizaci našich developerských projektů.

Aktivně vyhledává nové developerské příležitosti – nejčastěji v oblasti retailu nebo urbanismu. Nezalekne se ale ani operativy v tomto oboru.

***

TESLA investiční společnost

Na trhu působí od roku 2007 a od roku 2009 spravuje nemovitostní fond Realita nemovitostní otevřený podílový fond. V současné době fond spravuje 27 nemovitostí po celé ČR, především zdravotnických, průmyslových, administrativních, obchodních nebo bytových. Současná hodnota majetku fondu se pohybuje okolo dvou miliard korun. Celkově má fond Realita více než 13 tisíc investorů a patří mezi konzervativní nemovitostní fondy v ČR s nízkou mírou rizikovosti.

Aktuální výkonnost fondu za posledních 12 měsíců činí 6,03 %. Aktuálně probíhá bonusová akce +1 % pro klienty, kteří zainvestují do investice typu Renta Plus, což znamená, že získají k ročnímu výnosu jedno procento navíc. Minimální výše investice je 500 korun. Fond Realita tak zpřístupňuje investování do českých realit široké veřejnosti.