Podíl nezaměstnaných dle metodiky MPSV vzrostl v lednu na 4,3 % z prosincových 4,1 %. Jde o vyrovnání maxim dosažených v covidovém roce 2021 a nejvyšší úroveň od roku 2017.
Počet nezaměstnaných na úřadech práce vzrostl v lednu o zhruba 14 000 na 320 516, zatímco počet neobsazených volných pracovních pozic se snížil o přibližně 163 000 na 83 323. Prudký pokles počtu neobsazených pracovních pozic je způsoben změnou metodologie. Údaje tak nejsou meziměsíčně srovnatelné, neboť Úřad práce nově vyřadil z evidence nabídky starší šesti měsíců.
Pro zimní měsíce je typický nárůst nezaměstnanosti z důvodu absence sezónních prací, kvůli čemuž se do evidence Úřadu práce hlásí například pracovníci ze stavebnictví. Ve větší míře se na úřady práce hlásí také živnostníci, kteří dočasně přerušili svou činnost.
Ochlazení na českém trhu práce ale není pouze sezónní záležitostí. Po sezónním očištění vzrostla nezaměstnanost za poslední rok z 3,7 % na 4,0 %. Hlavním důvodem je slabý růst ekonomiky a již dva roky trvající poklesu průmyslové výroby, které se postupně propisují na trh práce.
V celoevropském porovnání patří ale Česko nadále k premiantům s nejnižší mírou nezaměstnanosti. Její současný nárůst je tak spíše normalizací situace na pracovním trhu, který není důvodem k panice. Na druhé straně je pravdou, že akumulace negativních rizik v čele s nejistým vývojem průmyslu a možným zvýšením cel je varovným signálem. V průběhu nejbližších měsíců může tudíž nezaměstnanost setrvat poblíž současných úrovní spíše než klesat, jak by odpovídalo typickému vývoji z předchozích letech.
Dominik Rusinko, analytik ČSOB