Nezaměstnanost narostla, drama se zatím nekoná

Waiting in the queue for job interview

Tuzemská registrovaná míra nezaměstnanosti dosáhla v prosinci roku 2022 hodnoty 3,7 % a oproti listopadu tak narostla o 0,2 procentního bodu. Uchazečů bylo na úřadech práce evidováno 272 tisíc, tedy o zhruba 15 tisíc více, než o měsíc dříve a o 14 tisíc více, než před rokem. Volných pracovních míst se nabízelo 289 tisíc, což bylo o 3 tisíce méně, než před měsícem a o 54 tisíc méně, než před rokem. Na jedno volné pracovní místo tak v prosinci připadalo 0,9 uchazeče.

Z geografického pohledu byla míra nezaměstnanosti nejvyšší v okresech Karviná (8,3 %), Bruntál (6,9 %) a Most (6,8 %), nejnižší naopak v Praha-východ (1,5 %), Praha-západ (1,7 %) a Pelhřimov (1,9 %). Nejvíce uchazečů na jedno volné místo připadalo v okresech Karviná (11,3), Bruntál (5,2) a Jeseník (4,4), nejméně pak v Praha-východ, Mladá Boleslav (shodně 0,2) a Praha-západ (0,3).

Poslední mezinárodně srovnatelná data pocházejí z měsíce listopadu a Česku podle nich nadále náležela první příčka nejméně nezaměstnané země Evropské unie, když po sezónním očištění vykazovalo hodnotu 2,1 % (připomínáme, že metodika Eurostatu se liší od té používané českým Ministerstvem práce), následovalo Německo a Polsko (shodně 3,0 %). Nejvyšší míru nezaměstnanosti naopak hlásí Španělsko (12,5 %) a průměr EU činí 6,0 %.

Prosincový nárůst registrované míry nezaměstnanosti je v tuzemsku standardním jevem, za kterým stojí sezónnost některých pracovních činností, typicky v zemědělství a stavebnictví. S ohledem na probíhající ochlazování české ekonomiky tak lze aktuální data vnímat jako spíše pozitivní, jelikož pozorovaný růst nezaměstnanosti nevybočuje z historického normálu. Za pozornost ovšem stojí uzavírání nůžek mezi počtem volných pracovních pozic a uchazečů, které může značit, že část pracovních úvazků skutečně ukončována je, ovšem tito zaměstnanci následně nacházejí alternativní uplatnění.

Podle dostupných informací z firemního sektoru bude patrně tento trend pokračovat, když počet podniků hlásících úmysl propouštět dosahuje přibližně hodnot z recese v letech 2012-2013. I nadále ovšem platí, že tito pracovníci budou mít slušnou šanci nalézt práci jinde. Nezaměstnanost tak podle nás i nadále poroste a hranici 4 % pokoří v nadcházejících měsících. Drama na úřadech práce ovšem nepředpokládáme a vrcholit by podle nás nezaměstnanost v roce 2023 měla poblíž 4,5 %, což je na historické poměry v tuzemsku stále relativně příznivé číslo.

Vít Hradil, hlavní ekonom CYRRUS