Nezaměstnanost sezónně poklesla, byť méně, než bývá zvykem

Waiting in the queue for job interview

Česká míra nezaměstnanosti se po březnových 3,4 % v dubnu snížila o jednu desetinu procentního bodu a dosáhla tak hodnoty 3,3 %. Samotný počet nezaměstnaných klesl o necelých 10 tisíc, zatímco počet volných pracovních míst se snížil o zhruba 14 tisíc.

Ve srovnání s dubnem roku 2021 je aktuálně evidováno o více než 50 tisíc méně nezaměstnaných, kteří si přitom mohou vybírat z téměř nezměněného počtu volných pracovních míst. I nadále tak platí, že v Česku počet volných míst (344,4 tisíc) výrazně převyšuje počet uchazečů (243,7 tisíc).

Z geografického pohledu nezaměstnanosti tradičně dominuje okres Karviná (8,3 %), zatímco nejmenší problém s ní má Praha-východ (1,1 %). Stejné okresy figurují i na obou koncích žebříčku počtu uchazečů na jedno volné místo, kterých je v Karviné 9,7, zatímco na Praze-východ 0,1.

V celoevropském srovnání patří České republice nadále pozice země se suverénně nejnižší mírou nezaměstnanosti. Poslední srovnatelná data pocházejí z března a Česko si s hodnotou 2,3 % drží bezpečný náskok před druhým Německem (2,9 %). Připomínáme, že metodika používaná Eurostatem se liší od té, které se drží české ministerstvo práce.

Dubnový pokles nezaměstnanosti nepředstavuje velké překvapení, jelikož je vzhledem k náběhu sezónních prací standardním jevem. Za pozornost ovšem stojí skutečnost, že v letošním roce byl tento pokles spíše mírnější, než bylo v uplynulých letech obvyklé. Jistou pozitivní roli v tomto již mohli sehrát uprchlíci z Ukrajiny tím, že se ujali některých z jinak obtížně obsazovaných pozic. O žádném vytlačování Čechů z trhu práce ovšem momentálně nemůže být řeč, jelikož počet samotných nezaměstnaných vykázal naopak další významný pokles. Pokud by tento trend měl pokračovat i v dalších měsících, můžeme se sice dočkat za letošní rok v průměru mírně vyšší míry nezaměstnanosti, než jsme původně očekávali, ovšem i tak se podle nás udrží ve velice přijatelných mezích, a mohla by dosáhnout přibližně 3,6 %. Pro českou ekonomiku by toto přitom byla jednoznačně dobrá zpráva, jelikož by byla o něco méně brzděna nedostatkem pracovní síly.

Vít Hradil, hlavní ekonom CYRRUS