Tuzemská míra nezaměstnanosti v listopadu dosáhla 3,9 %, což představuje oproti předchozímu měsíci nárůst o 0,1 pb. O velké překvapení se ovšem nejedná, jelikož trh s touto hodnotou počítal.
Na úřadech práce bylo hlášeno 290 tisíc uchazečů o zaměstnání, tedy o zhruba 1 tisíc více než před měsícem a o 27 tisíc více než před rokem. Vybírat si mohli z 256 tisíc volných pracovních pozic, kterých tak bylo o 10 tisíc méně než před měsícem a o 23 tisíc méně než před rokem. Na jedno volné místo připadalo 1,1 uchazeče.
Z geografického pohledu panovala nejvyšší nezaměstnanost tradičně v okresech Karviná (8,3 %), Most (8,2) a Bruntál (7,0), nejnižší naopak v okresech Praha-východ (1,4), Praha-západ (1,6) a Plzeň-jih (2,1). Nejvíce uchazečů na jedno volné místo připadalo v okresech Karviná (11,0), Děčín (6,6) a Hodonín (6,1), nejméně naopak v okresech Mladá Boleslav, Praha-východ a Praha-západ (shodně 0,3).
Poslední mezinárodně srovnatelná data pocházejí z měsíce října a Česku v nich náleží pozice nejméně nezaměstnané země v EU s hodnotou 2,6 %. Na druhém místě nalezneme Maltu (2,9 %), na třetím pak Polsko (3,1). Nejvyšší nezaměstnanost hlásí Španělsko (11,2), Řecko (9,2) a Finsko (8,1), evropský průměr činí 5,8 %. Připomínáme, že metodika výpočtu nezaměstnanosti používaná Eurostatem se liší od té reportované českým Ministerstvem práce.
V listopadu obvykle tuzemská nezaměstnanost stagnuje a její nárůst by tak mohl na první pohled působit varovně, panika ovšem rozhodně není na místě. Reportovaná míra nezaměstnanosti sice stoupla z 3,8 na 3,9 procenta, jedná se ovšem do značné míry hlavně o důsledek zaokrouhlení. Ve skutečnosti došlo pouze k růstu o zanedbatelných 0,02 procentního bodu, ovšem právě tolik stačilo k tomu, aby výsledné číslo bylo zaokrouhleno výše. Přesnější by tedy bylo hovořit o stagnaci.
Vzhledem k nadále neutěšené situaci v průmyslovém sektoru navíc takto nepatrný pohyb vypovídá spíše o tom, že český trh práce zůstává v dobré kondici, když jakékoliv případné odcházející průmyslové pracovníky dokáže snadno vstřebat jinde.
Oproti předchozím letům sice trh práce vykazuje mírně slabší data, ovšem je nutné vést v patrnosti, že tehdy byl významně přehřátý a jeho mírné ochlazení tak není nutně tragédií. V historickém i mezinárodním srovnání zůstává česká nezaměstnanost nízká a ani v nejbližší době nebude představovat makroekonomické riziko.
Vít Hradil, hlavní ekonom CYRRUS